8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla alanlara çıkan kadınlar, Eskişehir’de de yarın Espark AVM önünden Adalar bölgesine yürüdükten sonra miting düzenleyecek. Hazırlıkları devam eden kadınlar, tüm kadınları yarın ki mitinge çağırdı.

Özgür Genç Kadın (ÖGK) Eskişehir Temsilcisi Neslihan Solmaz, kadına yönelik cinsel saldırı ve katliamlara dikkat çekerek, “Böyle bir sistem reva görülüyor. ‘Tek adam’ın bizim bedenimiz üzerinde karar verme yetkisi kendisinde görmesine ‘Hayır’ diyecek olan biz kadınlarız. Şimdi ‘Hayır’ demenin tam sırası. Toplumsal baskılardan, öğretilmiş kadınlık rollerinden sıyrılmak ve hak ettiği özgür bir yaşamı kurmak için kadınlar referandumda ‘Hayır’ demeli.
Baharın umudu simgelediği gibi biz kadınlar da direnişi simgeliyoruz. Bulunduğumuz her alanı bu inançla doldurmalı, 8 Mart’ta alanlarda olmalıyız.” şeklinde konuştu.

‘TÜM MEKANİZMALARIYLA MÜCADELE ETMELİYİZ’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Büşra Gündoğdu da, şiddetin çok fazla körüklendiğini ifade ederek, kadın, çocuk ve emek düşmanlığının her geçen gün arttığını söyledi. Gündoğdu, “Bizim buna karşı tüm mekanizmalarıyla mücadele etmemiz gerek” dedi. Bu umutsuz tablodan kurtulmak için “Hayır” demeleri gerektiğini kaydeden Gündoğdu, “Hayır” demek için kadınları mitinge çağırdı.

‘KADINLAR BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ’

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Eskişehir Temsilcisi Sevilay Derman da, kadınları alanlara çağırarak şöyle devam etti: “Bu nedenle temel hakkımız olan yaşam hakkımız için, kimliğimize, bedenimize, emeğimize uygulanmak istenen tahakkümü yok etmek için sınıfsal sömürüye karşı daha güçlü yarınlar örgütlemek için kadınlar ‘Hayır’ demeli diyoruz. Birleşik kadın mücadelesini çok önemsiyoruz. Kadının kurtuluşunun birlik anlayışı çerçevesinde kurduğumuz kadın cepheleriyle geleceğini düşünüyoruz. Karşımızdaki hegemonik güç yasamadan yürütmeye, evden sokağa, eğitim hayatımızdan çalışma hayatımıza toplumun her alanında söz sahibi ve hakim konumda. Bizler bir arada olmadan ve birlikte mücadele etmeden hiç bir kazanım elde edemeyeceğimizi biliyoruz. Birlikte güçlü olduğumuzu ve var olan ataerkil sistemi ancak böyle yıkacağımızı da biliyoruz.” (DİHABER)