Almanya PKK yasağının kapsamını genişletti

Almanya PKK yasağının kapsamını İçişler Bakanlığı’nın onayıyla genişletti. PYD ve YPG’nin yanı sıra Kürt özgürlük hareketinin gençlik ve kadın örgütleri de PKK yasağına dahil edildi.

Almanya’da bir yandan AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştiriler devam ederken, diğer yandan Türkiye’nin isteği kapsamında Alman hükümeti PKK yasağının kapsamını genişletti.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından 2 Mart’ta onaylanan karara göre; Demokratik Birlik Partisi (PYD), Halk Koruma Birlikleri (YPG) ve Kürdistanlı Öğrenciler Birliği (YXK) dahil Kürt özgürlük hareketinin kadın ve gençlik kurumları PKK yasağı kapsamına alındı.

Almanya’da 1993’den bu yana PKK ve ona bağlı örgütlerin bayrakları ve sembolleri yasaklanmıştı. Yeni karar kapsamında Rojava devrimin öncüsü PYD ve YPG’nin de sembol ve bayrakları yasaklamış oldu.

Almanya’da faaliyet yürüten Azadi Derneği yaptığı yazılı açıklamada, “Basında Almanya-Türkiye arasında ilişkilerin kötüleştiği belirtilirken, AKP’li siyasetçilerin etkinlikleri yasaklanırken, perde arkasında iki devlet arasında ortaklık eskisi gibi sürdürülüyor” ifadelerine yer verildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir