HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Taşdemir, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın parti üyeliğinin düşürülmesi, Şengal’deki gelişmeler ve 8 Mart haftasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yargının, iktidarın ve yöneticilerinin ağzından çıkan her sözü talimat olarak kabul edip bu doğrultuda karar verdiğini söyleyen Taşdemir, “Kendi tarihlerinde böyle bir karar yoktur ilk defa böyle hukuksuz bu karara imza atmıştır. Açıkçası hiçbir şekilde bu kadar hızlı hareket etmeyen yargı bugün bu konuda, söz konusu partimiz ve milletvekillerimiz olunca jet hızıyla kararlar vermeye başladığını biliyoruz. Özünde bu mesele hukuk meselesi değildir. Hukuk iktidarın elinde muhalifleri, HDP’yi bastırma, yok etme ve tasfiye etmek için araçsallaştırılmıştır. Bu meselenin özü, kendisi siyasi bir meseledir” dedi.

‘YÜKSEKDAĞ ŞAHSINDA HDP TASFİYE EDİLMEK İSTENİYOR’

Taşdemir, Yüksekdağ’ın hedef haline getirildiğini ve bunun nedinin de HDP’nin fikriyatı olduğunu vurguladı. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ötekileştirilen, yok edilen, kimliksizleştirilen halklar, kadınlar HDP fikriyatında bir araya geldiğini söyleyen Taşdemir, “Asimilasyoncu ve bu inkarcı siyaseti düşürdü. Bir kez daha bir araya gelerek ötekileştirilen, yok sayılanların sesi oldu. HDP siyasetinden duyulan korku kaygı bundandır. Yüksekdağ şahsında bu siyaset tasfiye edilmeye çalışılıyor. Halkların bir arada olma umudu yok edilmeye çalışılıyor. Türkiye’de barış yok edilmeye çalışılıyor. Onun için de bu saldırılar, sıradan hukuki kararlar olarak değerlendirilemez” diye konuştu.

‘YOK HÜKMÜNDEDİR’

Yüksekdağ kararının özellikle kadın mücadelesine verilen bir mesaj olarak yorumladıklarını söyleyen Taşdemir, “Kadınlar olarak hiçbir zaman onların izni ya da açtığı sınırlar içinde kendi irademizi belirlemedik belirlemeyeceğiz de. Onlar ne yaparsa yapsın Figen Yüksekdağ bizim vekilimizdir irademizdir, bu partinin de Eş Genel Başkanıdır. Bu talimatların kadınlar nezdinde bir karşılığı yoktur; yok hükmündedir” diye konuştu.

HDP’ye yönelik kararların peş peşe gelmesine işaret eden Taşdemir, şunları söyledi: “İç ve dış siyasetinde tükenmişlik sendromu yaşayan hükümet, HDP’ye, kadınlara Kürtlere, farklılıklara saldırarak belki bir milliyetçi dalga yaratarak bu siyasetin içinde çıkabileceğini düşünüyor. Ama hükümet yanılıyor halklar kadınlar direnerek mücadele ederek bu tasfiye ve yok etme konseptini Yüksekdağ şahsında boşa çıkaracaktır. Bizler bu iradeyi seçerken sizden izin almadık. Siz istediniz diye asla vazgeçmeyeceğiz. 8 Mart’ın hemen sonrasında bu karar alındı. Biz kadınlar açısından bu bir mesaj ise bizim cevabımız da şudur: Biz kadın iradesini Yüksekdağ şahsında sahipleneceğiz, bu mücadeleyi, direnişi yükselteceğiz.”

‘8 MART ÇOŞKUSU NEWROZ’A TAŞACAK’

Kadınların 8 Mart’ta sokakta olmasını, “Bir anlamda 16 Nisan’da kadınların niyetinin, kadınların mücadelesinin de damgasını vurmasıydı” diye ifade eden Taşdemir, “Çünkü kadınlar özgürlüğü için alanlardaydı” dedi. Taşdemir, 21 Mart Newroz’unda kadınların alanlarda olacağını söyledi ve ekledi: “Kadınlar bunu başardı ve bizler inanıyoruz ki 8 Marttaki bu coşku ve heyecan ile 21 Mart Newrozu’nda da hep birlikte kadın öncülüğünde kutlayacağız… Bir kez daha bu mücadeleyi yükselten kadınları selamlıyoruz. Mücadeleyi yükseltme sözü veriyoruz.”

‘GÖREVİNİZ IŞİD’İN ELİNDEKİ KADINLARI KURTARMAKTIR’

Konuşmasında Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’ye çağrı yapan Taşdemir, “Şengalli kadınların mücadelesini selamlıyoruz, yanlarındayız” diye konuştu

Taşdemir, Şengal’e yönelik 2014 yılındaki DAİŞ saldırılarını hatırlattı ve şu Kadın Meclisi olarak şu çağrıyı yaptıklarını duyurdu:

“IŞİD barbarlığının saldırıları sonucunda 3 bine yakın genç kadın ve içinde çocukların da olduğu binlerce kişi kaçırıldı, köle pazarlarında satıldı. O zaman halkı yüzüstü bırakan, sahiplenmeyen, bu mücadeleyi vermeyenler bugün bunun karşısında direnen, mücadele eden Ezidi halkının özsavunma güçlerine saldırı harekatı başlatmış durumda. Bizler de Kürt kadınları olarak, Barzani’ye çağrı yapmak isteriz; Bizler Kürt kadınları olarak, Türkiyeli kadınlar olarak Şengalli kadınların mücadelesini selamlıyoruz, yanlarında olduğumuzu söylüyoruz. Burada özellikle Kürtler adına hareket eden güçlerin yapması gereken IŞİD katliamından kurtulanlara 74. katliamı yaşatmak değil, görevi IŞID barbarların elinde olan köle pazarlarında satılan kadınları kurtarmaktır yapılması gereken.”

Son olarak Taşdemir. Bir kez daha Şengalli kadınların elleriyle iş makinelerinin açtığı hendekleri kapatmaya çalışan kadınların direnişini selamlıyoruz” diyerek konuştu. (DİHABER)