HDP’li Kerestecioğlu: Reddedilen Türkiye değil AKP

HDP’li Kerestecioğlu, Avrupa ülkeleriyle yaşanan propaganda krizini değerlendirdi: “AKP propagandası yapmaya gidiyorsunuz. Sonra bu ülkeler Türkiye’yi reddetmiş gibi krizin yükünü yurttaşa yüklüyorsunuz. Aslında reddedilen Türkiye değil AKP.”

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Avrupa Birliği ülkeleriyle yaşanan propaganda krizinin nedeninin AKP’nin politikaları olduğuna dikkat çeken Kerestecioğlu, “Hangi demokrasiden bahsediyorsunuz?” diye sordu.

BM İnsan Hakları Komisyonu’nun Türkiye’ye ilişkin hazırladığı raporda sıralanan bilançoyu hatırlatan Kerestecioğlu, “Bu bilanço, bizlerin de defalarca anlatmaya ve olmasını önlemeye çalıştığımız, AKP’nin bilançosudur” dedi.

Kerestecioğlu, “Karşımızda bütün bunlardan sorumlu olan bir iktidar ve Cumhurbaşkanı var; ama tüm yetkileriyle ve elbirliğiyle bunları yaptıkları halde; hiçbir sorumluluk almadıkları gibi hala kendisine daha fazla yetki isteyen bu kişiye her türlü yetkiyi vererek Meclisi dahi devre dışı bırakmak istiyorlar” diye konuştu.

‘BAŞBAKANA TANE TANE ANLATAYIM’

Başbakan Yıldırım’a seslenen Kerestecioğlu,

“Şimdi kendisinin anlayacağı şekilde tane tane anlatayım: Bu referandumu kim istedi; cumhurbaşkanı ve iktidar. OHAL’i kim getirdi arkadaşlar; Cumhurbaşkanı ve iktidar. Peki, OHAL kime karşı geldi: 15 Temmuz darbe girişimi yapanlara karşı! Peki, 15 Temmuz darbe girişimini yapan siyasiler bulundu ya da bulunmak istendi ve yargılandı mı? Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in açıklamalarına baktığımızda darbe girişiminde bulunan siyasilerin bulunamadığını görüyoruz! Dolayısıyla yargılanmadılar da! Ne enteresan değil mi! Yeni doğum yapmış kadınlar da dahil her türlü sıradan insan cezaevlerinde ama siyasi kanadı olmayan bir darbe girişimi ile karşı karşıyayız.”

‘REDDEDİLEN TÜRKİYE DEĞİL, AKP’

AB ülkelerine ‘posta atılması’nı küçük milliyetçi oyları konsolide etme oyunu olarak tanımlayan Kerestecioğlu şöyle devam etti:

“Avrupa’da aşırı sağ nasıl Müslümanları düşman gösteriyorsa, AKP de sürekli Avrupalıları, kendi dışında herkesi düşman gösteriyor. Ömer Çelik diyor ki ‘Bu Avrupa krizi kararsız oyları Evet’e çevirmiş’. Böyle mi gerçekten, bununla ilgilendiği mi var insanların. Sokaklarda binlerce dükkan kapanıyor, insanlar alışveriş yapamıyor. Binlerce işsiz var. Turizmciler atılan bu ‘postalardan’ bezmiş durumdalar? Halkımızın gerçek gündemi bu değil. Bir kaç evet çıksın diye savaş ilan etmedikleri yer kalmadı. Şu anda bize en çok zarar veren şey ekonomik kriz ve Suriye’de olanlar… İşte asıl konuşulmasını istemedikleri bunlar. Bu yüzden de referanduma kadar bu ‘faşist Avrupa’ malzemesiyle oyalanacaklar. Avrupa’daki ırkçılar da kendi seçimleri için aynı malzemeyi kullanacak. Ancak maya artık tutmuyor ve herkes bıktı bu mağduriyet yalanlarından. Siz bu ülkelere, Türkiye’nin, halkımızın yararına olacak diplomatik veya ticari görüşmeler yapmaya gitmiyorsunuz. AKP propagandası yapmaya gidiyorsunuz. Sonra da sanki bu ülkeler Türkiye’yi reddetmiş gibi krizin yükünü yurttaşa yüklüyorsunuz. Aslında reddedilen Türkiye değil; AKP.”

‘TÜRKİYE’DE İNSAN HAKLARI YERLERDE’

İfade özgürlüğü ve gösteri hakkının dünyanın her yerinde olması gerektiğini söyleyen Kerestecioğlu,

“Burada dikkat çekilmesi gereken Türkiye’de bunların sağlanıp sağlanmadığıdır. 15 yıldır iktidarda olan insanlar zamanında Cizre’ye bakanlarını sokmadılar. 157 gazeteci tutuklu, 13 milletvekili tutuklu ve Türkiye’nin bütün meydanları halka kapatılmış durumda. Başkalarına söz söylemek için kendilerinin o evrensel ilkeleri yerine getirmesi gerekmektedir. Türkiye’de ifade özgürlüğü, insan hakları yerle bir edilmiş durumdadır.”

(ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir