Hollanda’nın başkenti Lahey’de katıldığı bir seçim programında Türkiye ile yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Mark Rutte, “Özür dilemek mevzubahis değil, asıl onların dün yaptıklarından ötürü özür dilemesi gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hollanda’yı “Nazi kalıntısı” ve “faşist” nitelemelerini kullanarak suçlamasını geri çeviren Rutte, “Bu ülke, dün Rotterdam Belediye Başkanı’nın da vurguladığı gibi İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından bombalanmıştır” dedi. Rutte, Erdoğan’ın kelime seçimlerinin bu nedenle kabul edilemez olduğunu ifade etti.

‘HARİKA BİR TOPLUMUMUZ VAR’

Hollanda vatandaşlarına tırmanan gerginlik karşısında soğukkanlılıklarını korumaları çağrısında bulunan Rutte, “Türk kökenli Hollandalıların büyük bir bölümünün de entegre olduğu harika bir toplumumuz var” diye konuştu.

Rutte, Türkiye-AB ilişkilerine de değindi. “Türkiye ile ilişkilerin AB’nin çıkarına olduğunu” kaydeden Rutte, sükunetin korunmasının önem taşıdığını söyledi. Rutte, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak Türkiye’nin Hollanda hakkında kışkırtıcı şekilde konuşmaya devam etmesi halinde biz de bundan sonra atacağımız adımları gözden geçirmek zorunda kalacağız.” (DİHABER)