Sarıyıldız: ‘Evet’te vahşet yaşarız; ‘HAYIR’da nefes alırız

Montpellier’deki etkinlikte konuşan HDP’li Sarıyıldız, iktidarın referandumda ‘Evet’ çıkması halinde vahşet yaşatacağını, ‘Hayır’ın ise halklara nefes aldıracağını söyleyerek, sandık başına gitme çağrısında bulundu.

Fransa’nın Montpellier kentinde, Mart aylarındaki katliamlarda yaşamını yitirenlerin anılması amacıyla bir etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşunun ardından başlayan etkinlikte konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’deki katliamlara dikkati çekerek, “Dünün Nazi’si bugünün Erdoğan’ıdır. Şehitlerimizin anılarına layık olmak için elimizden geldiği kadar mücadele etmeliyiz” dedi.

‘AKP FAŞİZMİNE HAYIR!’

Referandum sürecine de değinen Sarıyıldız, “Erdoğan kendisini güvenceye almak için ve yaptığı suçlardan dolayı yargılanmamak için bu yasaları çıkardı. AKP Kürdistan şehirlerimizi yerle bir etti. Bugün görüyorsunuz; Avrupa da  bu faşizan rejime ‘hayır’ dedi. Tek adamlık faşizan propagandasını burada yapamazsınız; bundan dolayı bunlara ‘hayır’ diyor. AKP kendisinin çıkarttığı, ‘yurt dışında siyasi mitinglerin yapılamayacağı’ yönündeki kanuna kendisi uymuyor” diye konuştu.

Sarıyıldız, referandumda ‘evet’ çıkması halinde AKP-Saray-MHP’nin büyük bir vahşet yaşatacağı uyarısında bulunarak, “Eğer ‘Hayır’ çıkarsa halk rahat bir nefes alacaktır. Avrupa’da da seferberlik ruhuyla sandık başına giderek AKP faşizme ‘hayır’ diyelim” dedi.

Konuşmaların ardından çocuklar da etkinliğin yaptığı salona “Bijî Serok Apo” sloganıyla girdi. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir