“Kararsızlar ‘evet’ çıkacağını düşünüyor, sandığa giderlerse ‘hayır’ çıkar”

Gezici Araştırma Şirketi’nin son araştırmasına göre; kararsız seçmenin yaklaşık yüzde 70’i sandıktan “evet” çıkacağına inanıyor. Ancak bu kesim sandığa gitmeye ikna edildiği takdirde “hayır” oyu artacak

Gezici Araştırma Şirketi, referandumun son bir aylık sürecine girilirken kararsızlara ilişkin önemli veriler içeren bir çalışma daha yayımladı. Şirketin sahibi Murat Gezici çalışmaya ilişkin bir de değerlendirme yaptı.

Gezici, Tek Adam rejimi referandumunda kararsız seçmenlerin “öğrenilmiş çaresizlik” yaşadığına vurgu yaptı ve şu verileri aktardı:

  • Kararsız seçmenin yüzde 69,2’si sandıktan “evet” çıkacağına inanıyor.
  • 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin yaklaşık yüzde 70’i sandıktan “evet” çıkaracağına inanıyor.
  • Kararsızların yüzde 55,6’sı sonuçların kendi oyuyla değişmediğine inanıyor.

“Hayır” için ikna edilmesi en olası kesim MHP seçmeni

Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizin “evet” oylarında bir kararlılık yarattığını ancak kararsız seçmende bir etkisi olmadığını dile getiren Gezici, bu kararsız seçmen karakterini ise şöyle açıkladı: “Kararsız seçmenlerin eğitim kültür ve gelir seviyesi yüksek bir kitledir bu seçmen profili gerginliklerden çekinen, AB ile iktisadi ilişkilerin gerilmemesinden yana, sorun yaşanmasını istemeyen bir topluluk.”

Kararsızların çoğunun MHP seçmeni olduğuna dikkat çeken Gezici, Ankara’dan Muğla’ya gittikçe “hayır”, Erzurum’a gittikçe ise “evet” oranlarının arttığını kaydetti ve ekledi:

En kararsız partinin duruşundan şüphe duyan grubun MHP seçmeni olduğu görülmüştür. Her ne kadar son araştırmada her beş MHP’liden üçünün referandumda hayır demesi beklense de ‘hayır’ için ikna edilmesi en olası grubun MHP seçmeni olduğu görülmektedir.

Kararsızlar sandığa giderse “hayır” oranı artacak

Şirketin son anketinde “evet” oyunun yüzde 48,9, “hayır” oyunun yüzde 51,1 olduğunu anımsatan Gezici, kararsızların yüzde 5’inin sandığa gidip “hayır” oyu kullanması halinde “hayır” oranının yüzde 53,9’a, kararsızların tamamının oy kullanması durumunda ise “hayır” oylarının yüzde 53,3’e yükseleceğini söyledi. (Sendika.Org)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir