Newroz’un startı Nusaybin’de verildi

Yılın ilk Newroz’unun startı “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla Nusaybin’de verildi. Engellemelere rağmen ilçe merkezinde yürüyüşe geçen yurttaşlar, sık sık “Newroz piroz bê” sloganı attı.

Newroz Bayramı’nın startı “Mutlaka Kazanacağız” şartıyla Mardin’in Nusaybin ilçesinde verildi. Kent merkezinde düzenlenen yürüyüşe, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Eş sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, HDP’li vekiller Pervin Buldan, Leyla Birlik, Dilek Öcalan, Aycan İrmez, Ziya Pir, Feleknaz Uca, İmam Taşçıer, Alican Ünlü, Ali Atalan, Mahmut Tuğrul, Erol Dora, İbrahim Ayhan, Kadri Yıldırım, Barış Anneleri Meclisi, parti yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

HDP ve DBP İlçe Binanın bulunduğu sokak akrep tipi zırhlı araç ve TOMA ile ablukaya alındı. Bina önüne gelen Nusaybin Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, dışarıda bir toplanmaya izin vermeyeceklerini, OHAL süresince yapılacak tüm etkinliklerin yasak olduğunu söyledi. HDP’li vekillerin AK Parti’nin açıklamalarına müdahale edilmediğini hatırlatması üzerine polisler, “AK Partililer de dışarıya çıkarsa onlara da gaz atarım” iddiasında bulundu.

‘YASAKÇI ANLAYIŞ DEVAM EDİYOR’

DBP ilçe binasında biraraya gelen seçilmişler ve halk, burada bir açıklama yaptı.
Sarı, kırmızı ve yeşil balonlar ile HDP bayraklarıyla süslenen salonda konuşan DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, 1992 yılında bedenini ataşe veren Nusaybinli Rahşan Demirel’i hatırlatarak, “Bugün de Rahşan’ın direnişi hala devam ediyor. Nisêbînâ Rengin, kadim bir kenttir. 5 bin yıldır bu kentte yaşam var ve direnişle birlikte sürüyor. Nisêbînâ Rengin, Apê Musa’nın, ölümsüz sanatçı Hozan Dilgeş’in, Kamuran ve Ayten’in memleketidir. 1990’lı yıllarda nasıl Newroz yasaklanıyorsa hala o yasakçı anlayış AKP anlayışı ile devam ediyor. Bizde burada coşkulu bir Newroz kutlamak istemiştik ancak yasaklandı. Biz bu kararı burada protesto ediyoruz” dedi.

SELAMET YEŞİLMEN ANILDI

Son iki yılda Nusaybin’e yönelik “ciddi saldırılar” gerçekleştiğini belirten Şimşek, “Burada gerçekleştirdikleri direnişte yaşamlarını yitirenlerin önünde saygı ile eğiliyoruz. Selamet Yeşilmen başta olmak üzere burada yaşamını yitiren tüm yurttaşları anıyoruz” diye konuştu.

Bu Newroz’un farklı bir Newroz olduğuna söyleyen Şimşek, halka şu çağrıda bulundu: “Halkımız bu direnişini Newroz’da da devam ettirmelidir. Şuan çok sayıda siyasetçimiz cezaevindedir. Biz onları da buradan anarak selamlıyoruz. Newroz halkların bayramıdır, Newroz yeniden dirilişidir. Bizim direnişimiz kesinlikle başarıya ulaşacaktır. Kimlik ve özgürlük taleplerimiz gerçekleşecek. Biz bu direniş ruhunu bir kez daha bu Newroz ile ortaya koyacağız. Bugün burada başlıyoruz, tüm kentlerde de kutlayacağız.”

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, herkesin Newroz Bayramını kutladı. 2017 Newroz’una “faşizm koşulları altında” girildiğini ifade eden Yıldırım, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Baskının, yasaklamanın, şantajın, inkarın, savaşın tam tamlığının yapıldığı bu koşullarda Newroz startını Nusaybin’de vermiş bulunmaktayız. Faşizm koşullarında gerçekleşen yasaklara inat olsun diye halkın yanımıza gelmesine izin vermiyorlarsa, meydanlara akmasına izin verilmiyorsa biz ev ev gezeriz, esnaf esnaf gezeriz halkımızın Newroz’unu kutlarız diyerek bir araya geldik. Halkımızın on yıllardır gerçekleştirdikleri Newroz direnişleri ile Newroz’un bizler açısından özgürlüğe yakınlaştırması bakımından önemlidir. Bizleri bir adım değil 11 adım özgürlüğe yakınlaştıracağına inanıyoruz. Bu inançla dirilişin, yeniden yaşamın şahlanmasına, doğanın nasıl yeniden yeşillenerek kışa, kara inat başkaldırarak zenginleşmesini sembolize ediyorsa, Newroz’un da böyle bir anlam taşıdığını 10 yıllardır gerçekleştirdiğimiz kutlamalarda ve mücadelelerde gördük. Bu açıdan 2017 Newroz’unun da temel sloganı olarak belirlediğimiz ‘Mutlaka kazanacağız’ şiarı ile kazanmaya her zamankinden daha yakın olduğumuzu, kazanmak için hiçbir dönem olmadığı kadar imkan ve koşullarımızın oluştuğunu, bu dönemde 2017 Newrozu vesilesiyle mücadelemizi bir adım daha ileriye taşımak açısından bugün Nusaybin’de Newroz startını veriyoruz. Nusaybin halkımız başta olmak üzere, mücadele eden tüm halkımızın, İmralı, Edirne, Silivri, Kandıra ve tüm cezaevlerinde direnen tüm yoldaşlarımızın başkanlarımızın Newroz’unu direnişin kalesi olan Nusaybin’den kutlamak istiyoruz.”

DİYARBAKIR NEWROZ’UNA ÇAĞRI

Zengin içerikli Newroz kutlaması planlamasının başladığını dile getiren Yıldırım, “tüm baskı politikalarına inat olsun diye, bir kez daha barışı, özgürlüğü, demokrasiyi haykırmak adına Diyarbakır Newroz’una katılalım” diye konuştu.

‘NEWROZ PİROZ BÊ’

Yapılan açıklamanın ardından heyet çarşı merkezini dolaşarak halkın Newroz Bayramını kutladı. Tüm engellemelere rağmen Kaçakçılar Çarşısı’nda halk vekillerle birlikte yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Newroz piroz bê” sloganı ve zılgıtlar caddelerde yankılandı. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir