‘Yasağa rağmen İstanbul’un her alanında Newroz ateşi yakacağız’

Yasaklanan Newroz kutlamasına ilişkin basın toplantısı düzenleyen İstanbul Newroz Tertip Komitesi, “Bütün alanları Newroz alanına çevirecek şekilde kutlayacağız” diye belirtti.

İstanbul Miting Tertip Komitesi, 19 Mart Pazar günü yapılacak Newroz kutlamasının yasaklanmasına ilişkin HDP İl binasında basın toplantısı düzenledi.

Newroz Tertip Komitesi adına konuşan Mustafa Elma, 19 Mart Pazar günü Newroz kutlaması için İstanbul Valiliğine başvuru yaptıklarını ancak bu başvurularını kabul edilmediğini söyledi. Valiliğin Newroz’un 21 Mart günü olduğunu ve 21 Mart’ta kutlanabileceği yönünde bir gerekçe sunarak reddettiğini kaydeden Elma, “Oysa biz biliyoruz ki insanların bayramlarını, kazanılmış haklarını illa aynı gün kutlaması mecburiyeti yoktur. Bir insanın bayramını istediği yerde istediği zamanda kutlamak gibi bir hakkı vardır” diye konuştu.

İSTANBUL’DA NEWROZ’U BÖLGE BAZLI KUTLAYACAĞIZ

Türkiye’de bayram kutlamanın bile bir izine tabi tutulduğunun altını çizen Elma, bu anlayışa karşı olduklarını ifade etti. İstanbul Newroz’unu Valiliğin belirlediği 21 Mart günü kutlamayı reddettiklerini ilgili resmi makamlara ilettiklerini kaydeden Elma, İstanbul’da bu yıl Newroz’u bölge bazlı kutlayacaklarını vurguladı. Elma, “İstanbul’un her alanı Newroz alanı olması gerekiyor. Bütün İstanbul halkına da bu çağrıyı yaptık. İstanbul’un her alanında Newroz ateşi yakılması gerektiğini düşünüyoruz. Newroz çalışmamızı bu doğrultuda yürüteceğiz” diye konuştu.

Bölge bazlı başvurular yapılacağını, bunun tarihinin ise 21 Mart olduğunun altını çizen Elma, başvuru sonucunun nasıl çıkacağını bilemediklerini kaydetti. 21 Mart için yapılan bölge bazlı bazı başvuruların da reddedildiğini hatırlatan Elma, “Bunun karşısında bütün alanları Newroz alanına çevirecek şekilde kutlayacağız” diye belirtti.

HALK YASAĞA RAĞMEN NEWROZ’UNU KUTLAYACAK

HDP İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı ise “Biz böyle bir organizasyonu izinli yapsak da yapmasak da halk kendi Newrozu’unu zaten kutluyor, kutlamaya devam edecektir. İlçe bazında yapılan başvurular var. Buna da izin verilmezse bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Halk kendi inisiyatifini geliştirecek kendi Newroz’unu kutlayacaktır” diye konuştu.

Yıldırım: Özgürlük halayıyla Newroz alanlarına akarsak faşizm kaybedecek

MEVSİME GÖRE DEĞİŞEN BİR POLİTİKA

HDK İl Meclisi adına Şamil Altan da “Bu ülkede mevsimlik kanunlar var. Bir sene önce mümkün olan bir şey, iki sene önce mümkün olan bir şey bu sene mümkün olmayabiliyor. Bir ara propagandası serbest olan bir konu mevsim değiştiği için suç haline gelebiliyor. Aynı şekilde bu Newroz kutlaması da bir sene ayın 17’sinde olabiliyorken bu sene 21’inde olması icap ediliyor. Bu değişiklik tamamen bu ülkeyi yönetenlerin politik ihtiyaçlarına, kendi dayandığı zemine göre değişen bir politika” diye belirtti.

AVRUPAYI ELEŞTİRENLER TÜRKİYE’DE NEWROZ’U YASAKLIYOR

AKP ve Saray iktidarının Avrupa’da bir toplantıya izin verilmemesinin Nazizm ve faşizm olduğu yönündeki açıklamaları hatırlatan Altan, “Bu tartışmalar arasında biz naif bir şekilde böyle bir bakış açısının bizim Newroz kutlamalarımıza olumlu yansıyacağını düşünmüştük. Başkalarına Nazi derken kendileri burada, birçok il ve ilçede yapılmak istenen Newroz kutlamalarını yasakladılar” dedi. (ETHA)
One thought on “‘Yasağa rağmen İstanbul’un her alanında Newroz ateşi yakacağız’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir