Bu yıl Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla 33 merkezde gerçekleştirilecek olan Newroz kutlamalarının programının netleşmesi ardından kentlerde çalışmalar hızlandırıldı. HDP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı ardından Newroz çalışmaları kapsamında bölgeye gelen HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Newroz Üst Komisyonu üyesi Nadir Yıldırım, 2017 Newroz’unun önemine dikkat çekti. Yıldırım, bunun en önemli nedeninin son iki yılda ülkede ve bölgede yaşanan savaş ortamı olduğunu söyledi.

Kürt halkının yıllardır gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında verdiği barış mesajlarını hatırlatan Yıldırım, “Son yılların en ağır saldırı, savaş ve katliam koşulların yaşandığı bir süreç yaşanıyor. Kürt halkının verdiği özgürlük mücadelesine en yakın bir dönemi yaşıyoruz. Tüm bunlar yan yana getirildiğinde çok ciddi kazanımlar eşiğinde olduğumuzu görmek gerekiyor. Bu kazanımlar Kürt halkının özgürlüğü, toplumun demokratikleşmesi gibi kazanımlarına çok yaklaştı” değerlendirmesinde bulundu.

‘KAZANMAYA ÇOK YAKINIZ, İKTİDAR SARSILACAK’

Son yıllarda yaşanan gelişmeler sonucunda ülkenin geldiği noktaya dikkat çeken Yıldırım, “2017 bahar Newrozu’nu karşılarken rejim tarihin en büyük krizini yaşıyor. Ekonomiyi yönetemez duruma gelmiş. Siyaseti, toplumu, diplomasiyi yönetemez duruma gelmiş. Parlamentoyu yürütemez duruma gelmiş. Kaos yaşayan egemen rejimle karşı karşıyayız. Tarihinin en güçsüz zayıf dönemini yaşayan bir iktidar var. Kriz derinleştikçe, güçsüzleştikçe daha fazla saldırıyor. Daha fazla saldırgan oluyor. Bu güçlü olduğundan değil ne kadar güçsüz olduğunu gösteriyor. Güçlü bir iktidar olmuş olsaydı demokratik, özgürlükçü bir ortam yaşanmış olacaktı. Tüm bunlar olmadığı bir ortamda 2017 Newrozu’nu ‘Mutlaka kazanacağız’ sloganıyla karşılıyoruz. Biz kazanmaya çok yakınız. Kazanma umudumuzu daha çok güçlü taşıyoruz. Bu süreç egemenler umutları kırmaya dönük saldırıları oluyor. Belediye eşbaşkanı, milletvekili, halk tutuklu. İktidar savaş tamtamlığı yapıyor. Böyle bir dönemde Newroz’a gidiyoruz. Güçlü bir şekilde özgürlüğü haykırırsak güçlü bir tokat vurursak, iktidar sarsılacak. Ve daha fazla kendini sürdüremeyecek” diye konuştu.

‘NEWROZ ATEŞİNİ 100’Ü AŞKIN YERDE YAKACAĞIZ’

2017 Newroz kutlamaları ile 16 Nisan referandum seçimlerinin zaferini deklare edeceklerini ifade eden Yıldırım, Newroz’da 16 Nisan’da nasıl bir sonuç ortaya çıkaracağını ve müjdelemek istediklerini kaydetti. Yıldırım, “Müjdemiz şu olacak; despotik, Kürt imhasını hedefleyenlerin çöküşü, halkların bahar kazanımı, özgürlük kazanımı olacak. Bu anlamda 2017 Newroz’unun çok büyük önemi olduğunu söylemek mümkün. 100’ü aşkın yerde Newroz ateşini yakacağız. Engellemeler olursa da binlerce yerde Newroz’u kutlayacağız. 37 merkezi planlama çıkardık. Onun dışında da her yerde halkımız Newroz’u kutlayacak. Bu anlamda ayın 15’i itibariyle valiliklerden olumlu cevaplar aldık. Diyarbakır’da izin verildi. Kimi yerlerde de 21 Mart dışında kutlama izin vermeyecek diye karşı çıkılıyor. Halkımız binlerce yıldır Newroz’u kutluyor. Son 40 yıldır halkımızın ulusal bayram karakterini kazandı. Yeniden dirilme, var olma gibi anlamı olan bir bayram engellenemez. Halkımız Newroz’u kutlayacak. Newroz’u kazanmak temelinde kutlayacağız” şeklinde konuştu.

‘ÖCALAN’DAN HABER ALAMIYORUZ, 2013 SÜRECİNİ BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL’

Yıldırım, şöyle devam etti: “Ülkenin dört bir yanında imha savaşı hazırlıklarının yapılıyor. Siyasi soykırım operasyonlarının sürüyor. Bu engellemelere karşı güçlü bir şekilde alanlarda olacağız. PKK Lideri Abdullah Öcalan olmadan bir çözüm olmayacağını biliyoruz. Önderliğin içinde bulunduğu koşullara dair bir bilgimiz yok. Haber alamadığımız bir durumda 2013 yılı gibi bir süreci beklemek doğru değildir” dedi.

‘ÖZGÜRLÜK HALAYI KARŞISINDA FAŞİZM KAYBEDECEK’

2017 Newroz’unun özgürlük ve mücadele yılı olacağının altını çizen Yıldırım, “Halkımızın özgürlüğü kesinleşeceği ve halkımızın büyük kazanacağı bir süreçteyiz. Bu da mücadeleyle, direnişle olur. Mücadeleyi bir aşamaya taşımalıyız. 2017 Newrozu büyük bir kazanımla karşılayacağız. Tehditlerin, sorunların olduğu kadar umudun ve inancın da olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Her dönem kritik süreçler yaşanıyor. Kırılma onları oluyor. 2017 Newroz’umuzun da şiarı mutlaka kazanacağızdır. Alanlara akarsak, özgürlük halaylarını tutarsak faşizm kaybedecek” diyerek, Türkiye halklarını Newroz alanlarına çağırdı. (Özgür PAKSOY – Aziz ORUÇ – DİHABER)