F Oturumu: Hasta mahpus Fikret Güzelaydın serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi bu haftaki F oturumunda Fikret Güzelaydın’ın serbest bırakılmasını talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, cezaevlerinde hasta mahpusların serbest bırakılması için her hafta olduğu gibi bu hafta da F oturumu gerçekleştirdi. Bu oturumda, hasta mahpus Fikret Güzelaydın’ın serbest bırakılması talep edildi.

Galatasaray Lisesi önünde “260. Hafta F oturması Fikret Güzelaydın  serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”,”Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın” pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları  “Politik mahpuslar yalnız değildir”,  “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Fikret Güzelaydın  serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit iskencesine son”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Onursuz arama işkencesine son”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Susma suça ortak olma”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları attı.

İnsan hakları savunucuları adına Mine Nazari açıklamayı okudu. 24 yıldır hapishane de olan Fikret Güzelaydın’ın durumuna dikkat çeken Nazari, “Uzun yıllar hapishanede kalması, işkence görmesi ve ilerleyen yaşı nedeniyle bağırsak problemi yaşamaktadır. Alan darlığı ve hareketsizliği nedeniyle belinde 3 noktada, boynunda ise 1 noktada fıtık oluşmuştur. Fikret’in beyninde tümör çıkmış, giderek büyüyen tümör nedeniyle şiddetli baş ağrıları çekmektedir.  Akciğerindeki damarların yüzde 10’u kapalı ve bu sebepten nefes almakta zorlanıyor” diye konuştu.

Beyin tümörü, karaciğer ve akciğer tümörü, ayak damarlarında tıkanma , mide ve bağırsak hastalıkları, boyun fıtığı, bel fıtığı, kalp hastalıkları ile baş etmeye çalışan, felç ve körlük  riski ile karşı karşıya kalan Fikret Güzelaydın’ın sağlık koşullarının her geçen gün giderek ağırlaştığını belirten Nazari, “Güzelaydın’ın kötüleşen durumunu sağlık durumunu  hapishane arkadaşı Doğan Şenses yazdığı mektupla bildirmiş ve OHAL ile birlikte hapishanelerdeki yaşam ve sağlık koşullarının katlanılamaz hale geldiğini belirtmiştir” dedi. Nazari son olarak hasta mahpus Fikret Güzelaydın’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti. (Evrensel)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir