Her sokak Newroz alanı, her mahalle Newroz ortaklığıdır’

Ankara’da 19 Mart’ta yapılması planlanan Newroz kutlamasının yasaklanması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Birsen Kaya, “Avrupa’ya demokrasi dersi vermeye çalışıldığı bu süreçte yasak kararı turnusol kağıdıdır” diye konuştu. HDP Milletvekili Kürkçü de, “Halkın heyecanını halktan saklamaları mümkün olmayacak. Her sokak Newroz alanıdır, her mahalle Newroz ortaklığıdır” dedi.

19 Mart günü yapılması planlanan Newroz kutlamasının Valilik tarafından yasaklanması sonra emek ve demokrasi güçleri basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya HDP, SYKP, EMEP, ESP, Halkevleri ve SODAP katıldı.

Basın toplantısında konuşan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Birsen Kaya, “Bu seneki Newroz kutlamasını 19 Mart’ta yapmak için başvuru yaptık. Başvurunun yanıtı ne yazık ki olumsuz geldi” dedi.

‘NEWROZ KUTLAMALARI TURNUSOLDUR’

Saray iktidarın Avrupa’ya demokrasi dersi vermeye çalıştığı bu süreçte Newroz cevabının turnusol kağıdı olacağını söyleyen Kaya, “Devletin yasakçılığı kendini bir kez daha belli etti. Kürt halkı çokça zulüm yaşadı ama asla kendi bayramını kutlamaktan vazgeçmedi. Devletin Kürt düşmanlığı Kürt’ün halayına, zılgıtına, varoluşuna düşman. Var olma, yaşama talebine düşman. Hiç kimseye demokrasi dersi veremezler. Newroz’a karşı olan bu tutum faşizmin dikalasıdır. Biz demokratik siyasetten yana olanlar olarak, halklarımızın kendi bayramlarını kültürlerini yaşama hakkını hep savunduk, hep savunacağız” diye konuştu.

Kürt halkının Newroz ateşini yakma ve kendi bayramını kutlama iradesini göstereceğini vurgulayan Kaya, şunları söyledi: “Valiliğin gerekçelerini kabul etmiyoruz, bunlar yasakçılıktır, yok sayma zihniyetidir. Buradan bir kez daha bu uygulamaları protesto ediyoruz.”

‘TARİH DAYATMASI SAÇMALIKTIR’

Kaya’dan sonra söz alan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise Newroz’un Kürt halkının, Ortadoğu, Mezopotamyalı, Asyalı halkların asırlardır kutlayageldikleri bir bayram olduğunu aktardı, halkların Newroz’un kutladı. Kürkçü, “Newroz yeni bir mevsimin hatta yeni bir yılın başlangıcıdır. Bugünü topluca kutlamak seçmenlerimiz açısından temsilcisi olduğumuz halklar açısından çok önemli” dedi.

Kürkçü, Newroz’un 21’inde kutlaması konusunda devletin ısrarının giderek saçma bir hal almaya başladığını söyledi. Devletin yer ve zaman hassasiyetinin olmadığını aktaran Kürkçü, şöyle konuştu: “Devlet için önemli olan Newroz’u kuşatmaktır. Hafta içine denk geldiği için kitle katılımını azaltmak için bu taktiği uyguluyorlar. Önce Newroz diye bir bayram yok dediler. Sonra bu iyi bir fikir değil dediler ve bu bir Türk bayramı dediler. Valiler kaymakamlar kalasların üzerinden atladılar ama olmadı. Sevgili yoldaşımız Abdullah Öcalan’ın çağrısının Newroz günü iletildiğini hatırlıyoruz. Bugün devlet Newroz’u bir kutuplaşma yaratmak için değerlendiriyor. Ancak bizim için hayatı zorlaştırmak değil kolaylaştırmak önemliydi.”

Ankara için bir dayatma söz konusu olduğunu vurgulayan Kürkçü, şunları kaydetti: “Ümitlerinizi ve öfkemizi birlikte haykıracağız. 16 Nisan’daki kararın ilk mayaları burada görülecek. Alanlara partimizin çağrısıyla toplanacak milyonların politik doğrultu göstermesi de engellemek isteniyor. Türkiye’nin batısındaki kentlerin çoğundan 21 Mart dışı çağrılara yanıt verilmedi. Halklarımız için her ev Newroz meydanıdır, her sokak Newroz alanıdır, her mahalle Newroz ortaklığıdır. Halkın heyecanını halktan saklamaları mümkün olmayacak. Halkımıza hayırlı Newrozlar diliyorum.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir