Van’da DTK, KJA, DBP ve HDP öncülüğünde “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla kutlanacak Newroz programına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. HDP il binasında düzenlenen toplantıya, Newroz Tertip Komitesi üyeleri, HDP Van milletvekilleri Lezgin Botan ve Bedia Özgökçe Ertan ile HDP ve DBP il eşbaşkanları katıldı.

‘HAZIRLIKLAR TAMAM’

Tertip Komitesi adına açıklama avukat Erhan Çiftçiler, bu yılki Newroz’un önemine vurgu yaparak, “Komite olarak izin çıkmadan çok öncesinde hazırlıklarımıza başlamıştık. Programımız için gelecek siyasetçilerde, sanatçılara ve alan çalışmalarına kadar her şey tamamlandı. Bütün halkımızı tereddüt duymadan bu alana gelmeye çağırıyoruz. Newroz’u 21 Mart gününde her yıl ki Kale alanında saat 11.00’de kutlayacağız” dedi.

‘ÖZGÜRLÜK RUHUYLA KARŞILAYACAĞIZ’

Ardından konuşan HDP’li vekil Özgökçe, herkesin kendi rengiyle diliyle alana beklediklerini ifade ederek, “Salı günü bütün halkımızı Newroz alanına bekliyoruz. Son 1 yıldır OHAL koşularının yarattığı ağır koşularında halkımızla Newroz bayramını kutlamaya gidiyoruz. Şu an bütün yasal izinler alınmış durumda. Her yıl olduğu gibi Newroz’un içinde barındırdığı özgürlük, direniş ve diriliş ruhuyla karşılayacağız. Bütün halkımızı da aynı ruhla Newroz bayramına çağırıyoruz” diye konuştu.

500 KİŞİYLE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ

Newroz kutlaması için hazırlık komitesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yaklaşık 20 gün önce başlatılan çalışmalar 500 kişiyle yürütülüyor. Mahalle ve köylerde halk toplantıları, kalabalık alanlarda ise el ilanları dağıtıldı. Yine Newroz için 250 bin adet el ilanı ve 100’e yakın billboard afişi basıldı.

300 KİŞİ GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK

2 gün boyunca 13 anons aracıyla duyuru yapılmaya başlandı. Kimi TV ve radyolarda Newroz fragmanlar dönerken, yarın da Newroz alanının hazırlanması ve süslenmesi çalışmalarına başlanacak. Emniyetin alacağı önlemlerin dışında 3 merkez ilçeden seçilmiş 300 kişi alanın güvenliğini sağlayacak.

DAVETİYELER HAZIR

Kutlamalar için kent genelinde kimi STK’lara, akademisyenlere ve siyasi partilere davetiye gönderilecek. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDK Eş Sözcüsü Gülüstan Koçyiğit, DBP Eşbaşkan Vekili Gülcihan Şimşek, HDP Eşgenel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım ile il vekillerinin katılacağı Newroz’da, sanatçılar İbrahim Rojhılat, Bajar, Koma Rojarya ve Kemençe Grubu sahne alacak.

İZMİR: GÜNDOĞDU’DA OLACAĞIZ

İzmir Newroz Tertip Komitesi de, Salı günü Gündoğdu meydanında yapacak mitingin hazırlığına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binasında yapılan açıklamada, mitingin coşku içinde geçmesi için tüm hazırlıkların tamamlanma aşamasına gelindiği belirtildi. Komite adına açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz, valilik yetkilileri ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını ve gerekli çalışmaların sonuna gelindiğini söyledi.

İzmir halkına katılım çağrısını dile getiren Güleryüz, “Gündoğdu Meydanı’nda Newrozu bayram havasında güçlü bir şekilde kutlayacağız. Bugünden itibaren her mahalle, sokak, işyeri ve evlere davetiyelerimizi dağıtacağız. Tüm amacımız Newrozu coşkulu ve kitlesel kutlamak. Referandum sürecine denk geldiği için de bu yılki Newroz diğer Newrozlardan farklı. Milletvekillerimiz ve sanatçılarımız alanda yerini alacaklar” diye konuştu.

‘ÖNLEMİMİZİ KENDİMİZ ALACAĞIZ’

Newroz Tertip Komitesi olarak alan güvenliğinin kendileri tarafından alınacağını da vurgulayan Güleryüz, “Halkımızın bu konuda aklında soru işaretini kalmasın. Biz yüzyıllardır bu bayramı kutluyoruz, deneyimliyiz tecrübelerimiz var. Kendi güvenlik önlemlerimiz alacağız” dedi. (DİHABER)