Newroz’da direnç ve umut ile – Ziya ULUSOY

 

 

 

 

Lenin, devrimi halkın  bayramı olarak da tarif eder.

Newroz Kürt halkının özgürlük mücadelesindeki bayramıdır. Kürt halkı, sömürgecilere inat, cellatların kurşununu göze alarak da, ateşkes dönemlerinin barışçı koşullarında da Newroz alanlarına aktı.

Newroz’larda, Kürdistan özgürlük mücadelesini coşkulu halk seliyle besledi.

2013 Amed Newroz’u milyonu aşan halk seliyle, demokratik barış umudu ve isteğiydi.

Gezi/Haziran ayaklanmasının önünü açtı. 7 Haziran demokratik güçlerin seçim zaferine koşulları hazırladı.

Faşist sömürgecilik, Reis’i Erdoğan eliyle ve asker-polis şefleriyle, Erdoğan’a biat eden Bahçeli-Perinçek desteğinde, CHP’yi milliyetçi cephe içinde yedekleyerek, müzakere masasını devirdi, Kürdün bayramını soykırımcı vahşetle kana boğdu. Demokratik, devrimci güçleri kurşuna tuttu. Demokratik kitle örgütlerine  balyoz gibi indi. Barış isteyen akademisyenleri tasfiye etti, açlğa mahkum etti.

Erdoğan yeni tipte faşizminin inşasına, Kürd’e bayramı zehir ederek, başladı.

Erdoğan, yaratttığı korkuya güvenerek geçen yılın Newroz’unda, Kürt selinin kuruyacağını umdu. Çok zulüm görmüş Kürt halkı, yaralı haliyle, başı dik mağrurluğuyla, Erdoğan’ın cellatları JÖH-PÖH’ün silah ve tank korkuluğunu  aşarak Newroz alanına ağır ağır yürüdü.

Peki bu Newroz’da?

Erdğan’ın faşist kehaneti mi, halklarımızın umudu mu gerçekleşecek?

Kürdün bayramı halklarımızın umududur.

Çünkü, Erdoğan’ın masayı devirerek başlattığı soykırımcı vahşet, halkımızın bir bölümünü, tarihin soykırımını hatırlatarak çekingen kıldı. Sur’da, Cizre’de direnen kahraman Kürt gençlerinin, gece-gündüz aylarca evlerde hapsedilmiş semtlerin yurtsever halkının, tank ve topla vahşete uğratılmasına, evlerinin yakılıp yıkılmasına adeta “sessiz” kalmasına yolaçtı.

Şimdi “sessiz”liği  yıkmanın, Erdoğan’ın umduğunu kursağında bırakmanın, Newroz’da umut olmanın, umudu büyütmenin  zamanıdır.

Reis, sömürgeci faşizmi yeni biçimiyle, anayasallaştırarak kalıcı kılmak istiyor. Bu Newroz, 16 Nisan’a giderken, Reis’in sömürgeciliğine hayır demenin işareti olacak. Reis’in sömürgeci yeni faşist rejiminin mi, halkların demokratik geleceğinin mi kazanacağını önceden gösterecek.

Her Newroz’da olduğu gibi Kürdün özgürlük mücadelesinin saflarına daha geniş kitlesiyle katılımın bayramı olacak.

Erdoğan faşizmi, sayın Öcalan’ın esirliğini kalıcı kılmaya, HDP eşgenelbaşkanları ve binlerce kadrosunu, belediye başkanlarını F tipi zindanda sürekli esir tutmaya çalışıyor.

Bu Newroz, Erdoğan’ın esir tuttuğu canyoldaşlarımızı özgürleştirme mücadelemizi büyütmenin bayramı olacak.

Sömürgeci faşist şef Erdoğan, medya savunma alanlarına, Kandil’e savaş uçaklarıyla ölüm kusmakla yetinmiyor. Kara savaşıyla da girmek istiyor. Şengal’de YPŞ’lileri Rojpeşmerge eliyle katletmek istiyor. Başika’da ve Başur’daki sömürgeci üslerini bu uğursuz amaç için kullanmayı hesaplıyor. Güney’in Barzani yönetimini bu kasapça amacı için kullanmaya çalışıyor.

Cerablus-Azaz-Bab’daki işgalci askerini Mınbiç, Efrin ve diğer Rojava kantonlarına savaş açmak için kullanacağını hesap ediyor.

Diktatör Erdoğan, kanlı ve karanlık hesaplarında, direnişimizin halk dayanağını zayıflatmış olmaya bel bağlıyor.

Bu Newroz’u  diktatör Erdoğan’ın işgalci hesabını bozguna uğratacağımız kabusa, halklarımızın umudunun bayramına dönüştürelim.

Umut ve direnç ile halkımızın Newroz’u kutlu olsun!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir