Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla 33 merkezde gerçekleştirilecek Newroz kutlamalarının programının netleşmesi ardından gözler 21 Mart’ta Diyarbakır’da kutlanacak Newroz’a çevrildi. Günlerdir süren Newroz hazırlıklarında sona yaklaşılırken, çalışmalara hız verildi. 21 Mart’ta Newroz Parkı’nda düzenlenecek kutlamaya çağrı yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, tüm korkuları yıkıp, alanlarda olacaklarını söyledi.

‘KADINLAR SESSİZLİĞE SES OLDULAR’

Newroz’un binlerce yıla dayanan geçmişiyle bilinen tarihi bir bayram olduğuna değinen Taşdemir, Mezopotamya ve Ortadoğu halklarının zulme, diktatörlüğe karşı bir başkaldırı, kendisinde ise yenilenme olarak kutladığı bir direniş bayramı olduğunu ifade etti. Newroz’un kadın özgürlük mücadelesi için de sembol bir gün olduğunu dile getiren Taşdemir, kadınların 8 Mart’ta Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarının teslimiyet politikalarını kırdığını kaydetti. Kadınların alana çıktığında farklılıkları, dilleri, renkleriyle direndiğini ifade eden Taşdemir, tüm baskı ve OHAL’e karşı çıkıp, sessizliğe bir ses olduğunu belirtti.

‘NEWROZ’U BİR BAŞLANGIÇ OLARAK GÖRECEĞİZ’

Taşdemir, “Bu yılki Newroz’un Mezopotamya ve Ortadoğu halkları için çok önemli bir anlamı var. 21 Mart yeni bir başlangıç, yeni bir perspektif olacak. Newroz’u bir direniş günü olarak kutlamak Kürt halkı için çok büyük önemde. Kadınlar açısından ise çok büyük bedellerle bu günlere gelindi. 92’lerde Cizre’de, Nusaybin’de kadınlar ön planda büyük bir direniş ortaya koydu. O direniş günlerini hiçbir zaman unutmadık. Newroz’un da nasıl bir direnişle kutlandığını bize gösterdi. Bu ruha tam da bu süreçte bir kez daha ihtiyaç var. Faşizmi bir yönetim biçimine dönüştürmek isteyen iktidar gerçeğiyle karşı karşıyayız. 21 Mart’ta buna karşı büyük bir direniş ortaya koyup, 16 Nisan’da onaylanmak istenen faşizmin el kitabına karşı durup, ‘dur’ diyeceğiz. Newroz’u da bir başlangıç olarak göreceğiz. Renklerimizle, sloganlarımızla alanlarda olup faşizme ‘dur’ diyeceğiz” diye konuştu.

‘NEWROZ’DA KORKU İMPARATORLUĞUNU YIKACAĞIZ’

Halkın Newroz’da alanlara çıkıp korku imparatorluğunu yıkacağından emin olduklarını ifade eden Taşdemir, 2 yıldır insanların bir araya gelmesinden korkan yasakçı bir anlayışın olduğunu vurguladı. “Bir bakan Avrupa’da konuşamadı diye kıyameti koparanlar OHAL ile yıllardır insanların temel haklarını engelleyenlerdir” hatırlatmasında bulunan Taşdemir, “Newroz halkların bayramıdır. Şimdi Newroz yasaklanmak isteniyor. Tek bir güne sığdırılmak isteniyor. Tüm bunlara rağmen bir direniş ruhu var. Bu korku konsepti karşısında korkmayan bir halk, kadın gerçeği var. Kadınlar 8 Mart’ta bunu ortaya koydu. Tüm engellemelere rağmen Newroz’un startını Nusaybin’de verdik. Bunun devamını da alanlarda göstereceğiz. 21 Mart tarihi Diyarbakır final Newroz’u da yüz binlerin katılımıyla kutlanacak. Bunun sonucunu da 16 Nisan’da alacağız” dedi.

’21 MART’TA ALANLARDA OLALIM’

Kadınların 8 Mart ruhuyla Newroz’a hazırlandığını söyleyen Taşdemir, kadınların tüm yasaklara inat rengarenk kuşanacağını ve Newroz ateşi etrafında kenetleneceğini dile getirdi. Taşdemir, “Kadınlar 21 Mart’ta Newroz ateşi etrafında buluşup, mücadele ateşini yakacak. Tüm halkımıza çağrımızdır 21 Mart Newroz günü alanlarda olalım, direniş etrafında kenetlenelim” diye konuştu. (DİHABER)