TDİ: Politik tutsaklara özgürlük

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü dolayısıyla, basın açıklaması yaptı, dünyanın bir çok ülkesinde bulunan politik tutsaklara dayanışma kartları gönderdi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Galatasaray Meydanı’nda yapılan açıklamaya ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, SGDF Eş Başkanı Okan Danacı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sektereti Turgay Özkan da katıldı.

Eylemde, “Politik tutsaklara özgürlük”, “Politik tutsaklar teslim alınamaz” ve “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı.

Açıklama yapan Sevim Kalman, 18 Mart’ın, “Eşitlik, kardeşlik, özgürlük” şiarıyla başlayan Paris Komünü’nün kuruluş gününe atfen 1923 yılında Uluslararası Kızıl Yardım örgütü tarafından Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü olarak ilan edildiğini hatırlattı.

94 yıldır, eşitlik, özgürlük, adalet ve kardeşlik için mücadele ettikleri için tutuklanan politik tutsaklarla dayanışma günü olarak ele alındığını hatırlatan Kalman, “Egemenlerin milliyetleri, dilleri, kıtaları, ülkeleri değişse de özgürlük mücadelesi yürütenlere karşı tavırları değişmiyor. İsrail’de veya Yunanistan’da, Fransa ya da ABD’De, Almanya yada Peru’da, Kolombiya, İspanya veya Türkiye’de politik tutsakların özgürlüklerini ellerinden alıyorlar. Hakları gasp ediliyor. Dört duvar arasındaki hayatlarını asgari olarak insanca geçirmelerine olanak vermiyor ve politik kimliklerini tanımıyorlar” dedi.

Türkiye’de de aralarında HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu binlerce siyasetçi, gazetci ve yazarın tutuklandığını hatırlatan Kalman, Türkiye ve Kürdistan’da politik tutsakların yaptırımlara boyun eğmeyerek direndiklerini söyledi. Kalman, çok sayıda hapishanede açlık grevinin sürdüğünü hatırlattı.

Kalman, şunları söyledi: “ABD’de 1981’den beri ölüm hücresinde tutulan Mumia Abu Jamel’i, pişmanlık göstermediği için 1982’den beri Fransa’da esir tutulan Lübnanlı devrimci Georges İbrahim Abdullah’ı, siyonist İsrail hapishanelerinde 15 yıldır direnen FHKC Genel Sekreteri Ahmat Sa’adat ve Mervan Bargut’i şahsında Filistinli tutsakları, Yunanistan’da Pola Poupa ve Azerbaycan’da Qiyas İbrahimov şahsında tüm anarşist tutsakları, 1992’den bbu yana Peru’da esir olan Abimael Guzma şahsında Latin Amerikalı tutsakları, Müslüm Elma ve Banu Büyükavcı şahsında Almanya’da tutsak olan ATİK yönetici ve aktivistlerini selamlıyoruz” dedi, tüm politik tutsaklar ve aileleriyle dayanışma içerisinde olduklarını söyledi.

Kalman, sınırsız, sınıfsız ve hapishanesiz bir dünya özlemi ile 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü’nü kutladı.

Ardından Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi (BDS) Türkiye adına Ayşe Düzkan konuştu. 2016 yılı sonu itibariyle 6 bin 500 Filistinlinin tutsak olduğunu hatırlatan Düzkan, bunların büyük bölümünün “suç işleme ihtimalleri” oldukları iddiasıyla esir alınanların oluşturduğunu belirtti. Düzkan, sadece bu oranın bile Filistin davasının dünyanın her yerinde emperyalizme ve kapitalizme karşı verilen mücadelenin bir parçası olması gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi üyeleri, basın açıklamasının ardından Galatasaray Postanesi’nden dünyanın farklı ülkelerinde bulunan politik tutsaklara dayanışma kartları gönderdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir