Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında yürütülen referandum çalışmalarının günden güne hız kazandığı Kars’ta, milletvekili, 3 il eşbaşkanı, 5 ilçe eşbaşkanı ve onlarca yöneticisi tutuklu bulunan HDP’nin yürüttüğü çalışmayı değerlendiren HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Topbaşlı, halkın gönüllü olarak çalışma yürüttüğünü söyledi.

‘KARS HAYIR’DA İLK SIRALARDA YER ALACAK’

İktidarın, HDP’yi tasfiye edip, rakipsiz bir seçim yürütmeyi planladığını dile getiren Topbaşlı, sadece Kars’ta son birkaç ay içinde 100’e yakın HDP ve DBP yönetici ile çalışanın tutuklandığına dikkat çekti. HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in tutuklu olduğunu hatırlatan Topbaşlı, Kars’ın en fazla “Hayır”ın çıkacağı iller arasında yer alacağını söyledi. Topbaşlı, “3 il eşbaşkanımız, 5 parti ilçe eşbaşkanımız cezaevinde. Buna rağmen referandum kampanyasını ciddi ve yoğun bir şekilde yürütüyoruz” dedi.

‘SİYASETİN TASFİYESİNE DÖNÜK ZİHNİYETİ İŞLEVSİZ HALE GETİRECEĞİZ’

Halkın gönüllü olarak çalışma yürüttüğünü dile getiren Topbaşlı, “Bu gönüllülük partimize güç ve destek veriyor. Şu an da 80’e yakın referandum çalışması yürüten komisyonumuzla koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Bütün ilçelerimizde hemen hemen komisyonlarımızı oluşturduk. İlçeler kendi bölgelerinde, köylerinde bu çalışmayı yürütüyorlar. Bütün tavsiye girişimlerine rağmen Kars’ta yürüteceğimiz çalışmayla demokratik siyasetin tavsiyesine dönük girişim ve zihniyeti işlevsiz hale getireceğiz” diye konuştu. Oldukça coşkulu bir kampanya yürüttüklerini belirten Topbaşlı, “Gezdiğimiz, çalışma yürüttüğümüz yerlerde halkın yüksek bir ‘Hayır’ oyu vereceğine inanıyoruz. Parti olarak ‘Hayır’ın zafer kazanması için elimizden geleni yapıyoruz” ifadesinde bulundu.

NE YAPTILAR BUGÜNE KADAR?

Terekeme olsun, Azeri olsun, Malakan olsun Kars’ta yaşanan tüm halkların geleceğini ilgilendiren referandumdan çıkacak sonucun önemine vurgu yapan Topbaşlı, şöyle devam etti: “Referandumun kendilerinin de geleceğine müdahale olduğunu ve belki de ‘Evet’ çıkarsa bu son seçim olacağını ve bir daha asla siyasi irade beyanın da bulunamayacaklarını kendilerine ifade ediyoruz. Referandum da ‘Evet’ çıktığında söylenecek şey şu: Bu güne kadar yaptıkları yarın yapacaklarının teminatıdır. Yani ne yaptılar bugüne kadar. Hukuku, yargıyı tavsiye ettiler. Kamu çalışanları, kendileri gibi düşünmeyenleri tavsiye ederek kamu emekçilerini tavsiye ettiler. Demokrasi talebinde bulunan Kürt’lerin yurtlarını başlarına yıktılar. Peki daha neler yaptılar, özel paramiliter güçler oluşturarak insanların sindirilmesini sağlamaya çalıştılar. Bundan sonra yaptıklarının daha katmerlisini yapacaklar. O kadar muzdarip bir haldeyiz ki. Biz Kars’taki bütün halklara aynı şeyi söylüyoruz. Demokrasi talep ediyorsanız, insan hakları talep ediyorsanız, parlamentonun sizin iradeniz olmasını istiyorsanız mutlaka ‘Hayır’ vermelisiniz diyoruz. Ve Kars’ta bunların karşılığı var.” (DİHABER)