Adana’da emekçiler AKP’nin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Sözleşmeli Devlet Memurları Kanunu olarak değiştirilmesine tepki gösterdi. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun sürekli olarak siyasi iktidarlar tarafından revize edildiğini aktaran Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, emekçilerin kazandığı hakların AKP tarafından KHK’larla alındığını belirtip, “İş güvencesi elimizden alındı. KHK’larla muhalif olan tüm kamu çalışanları bir bir ayıklanarak çıkarıldı” şeklinde konuştu.

‘KAMU ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİLİYOR’

AKP’nin “idari tasarruf” diyerek çıkarılan KHK’larla binlerce kamu emekçinin işine son verildiğini hatırlatan Karagöz, “Halka anlatacak bir şeyleri kalmadığı için şimdi 657 Sayılı Kanunu kaldırmak istiyorlar. AKP döneminde kamu çalışanları ile ilgili yapılan düzenlemelerin tamamı kamu çalışanlarını mağdur edilmesine yönelik düzenlemelerdir. Kamu çalışanları bunu kabul etmiyor. Bu uygulamalarla siyasi iktidar kamu çalışanlarını sindirmeye ve mücadeleden geri çekmeye çalışıyor. Bu uygulamada esnek ve güvencesiz çalışma var. Ondan dolayı KESK olarak bu uygulamayı kesinlikle kabul etmeyeceğiz” dedi.

‘KENDİNE BAĞLI KAMU ÇALIŞANI İSTİYORLAR’

AKP’nin kendi ideolojik ihtiyaçlarını karşılamak için kamu düzeni oluşturmaya çalıştığını ifade eden Karagöz, “Tüm kamu çalışanlarını sözleşmeli hale getirmek istiyorlar. Kendileriyle birlikte çalışacak. Kendileri ile birlikte at koşturacak kamu çalışanı istiyorlar. Ama biz diyoruz ki biz kamu çalışanı olarak; kamu çalışanının riyakatı, devlet terbiyesi ve disiplini olmalıdır. İş ve ücret güvencesinden asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

‘PARTİ MEMURLUĞU YARATMAK İSTİYORLAR’

AKP’nin devleti bir şirket gibi yönetmek için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kaldırmaya çalıştığını aktaran SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, son dönemde en çok sağlık sektörünün AK Parti’nin uygulamalarından etkilendiğini ve en fazla taşeron çalışmanın sağlık sektöründe olduğuna değindi. Yüksel, “İktidarın istediği parti memuru yaratmaktır. Memurların sadece kendi yandaşlarından ibaret olmasını istiyorlar” dedi.

AKP’nin asker, polis, hakim ve savcıların dışında olan meslek kesimlerini sözleşmeli yapmak istediğini aktaran Yüksel, puan sistemi ile çalışanın iyi not alması halinde görevinde kalacağı ve başarılı olmayan çalışanın önce başka yere ardından ise işine son verileceğini anlattı. Yüksel, “Bizler bu uygulamaya karşıyız. Bizler iş ve ücret güvencesi istiyoruz” dedi. (DİHABER)