İstanbul’da Kartal Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) Gençliği, “Hayır’ı örgütle, özgür bir yaşam için örgütlen” şiarıyla geleneksel gençlik şöleninin 3’üncüsünü düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı şölene, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Barış Bloku Eş Sözcüsü Bahadır Altan ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Şölenin yapıldığı Uğur Mumcu Kültür Merkezi Sahnesine, “Gençlik ‘Hayır’da birleşiyor” pankartı ile “Hayır” dövizleri asıldı. Gençlik şöleni büyük bir coşku ile başlarken, girişine konulan “Hayır Hatırası” köşesine yoğun ilgi gösterildi.

GENÇLERDEN İZLEYİCİLERİ DUYGULANDIRAN OYUN

Şölen, gençlerin hazırlamış olduğu tiyatro oyunu ile başladı. Oyunda okunan şiirler ise izleyicilere duygusal anlar yaşattı. Şölen, saygı duruşu ile başladı.

2 ay önce çantasında Mahir Çayan’ın fotoğrafını bulundurduğu için gözaltına alınan Ali Fuat Eroğlu adlı gencin annesi Fadime Eroğlu, “Hepinizle gurur duyuyorum. Oğlumdan sizlere selam getirdim” dedi.

‘SALTANATI ZILGITLARIN SAHİPLERİ YIKACAK’

Daha sonra konuşan Barış Bloku Eş Sözcüsü Bahadır Altan da, 1 hafta önce yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: “Kadıköy İskelesi’nde 1 haftadır stantlar kuruluyor burada yaşlı bir kadın ile tanıştım. Bu kadın geldi ve bizi alkışlayarak, ‘Ne olur bu neşenizi kaybetmeyin. Bir tek sizde var bu neşe’ dedi. Ben de onun mesajını size iletiyorum. Lütfen bu neşemizi ve heyecanımızı yitirmeyelim. Bu coşkuya tam da bu zamanlarda ihtiyacımız var. Bu saltanatı da bu zılgıtların sahipleri yıkacak.”

Altan’ın ardından Kolan Müzik Grubu sahne alarak, salonda bulunanları coşturdu.

‘CEZAEVİNDEKİ GAZETECİLERİN MEKTUPLARINIZA İHTİYACI VAR’

RedHack soruşturması kapsamında yaklaşık 3 hafta gözaltında kalan dihaber muhabiri Metin Yoksu ise, cezaevindeki gazetecilerin durumunu hatırlatarak, “Sizlerden ricam cezaevindeki gazetecilerimize mektup yollamanız. Buna ihtiyaçları var. Onlar Musa Anter’lerin ve Metin Göktepe’lerin emanetlerine leke sürmediler” diye belirtti.

‘MİRAZ BEBEKLER İÇİN KARANLIKTAN ÇIKMALIYIZ’

HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ise, sahneye haftalardır annesi Gülistan Diken ile birlikte cezaevinde tutulan Miraz bebekin dövizi ile çıktı. Hamzaoğlu, dünyanın karanlıklar içinde kaldığını, fakat Türkiye halkları için bir fırsat olduğunu söyledi. Hamzaoğlu, şunları aktardı: “Bu karanlık bizim için ya alacakaranlığa dönüşecek ya da zifiri karanlığa. Bu nedenle en sevdiğimiz renklerle sandıklara gitmeliyiz. Moru sevenler en güzel morlar ile mavi severler mavinin her tonu ile sandıklara renklerini taşımalı. Miraz bebekler için bu zifiri karanlıktan çıkmamız lazım” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, önemli bir süreçten geçildiğini ifade ederek, “Her gün başka bir hakkımız gasp ediliyor. Mevcut iktidar taktik değiştirerek 12 Eylül yasasını tekrardan önümüze koyuyor. Bizler bu yasaya da aynı içerikle karşı çıkıyor ve ‘Hayır’ diyoruz” şeklinde konuştu. (DİHABER)