Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklu oldukları süre zarfında katıldıkları duruşma sayılarını basın ile paylaştı.

Referanduma sayılı günler kala başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Türkiye’deki tüm siyasiler ve liderler art arda mitingler gerçekleştirmeye, televizyon programlarına, açılışlara katılmaya başladığına dikkat çeken HDP Basın Bürosu, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin ise referandum çalışması yürütemedikleri gibi duruşmadan duruşmaya koştuğunu açıkladı.

ŞİMDİYE KADAR 25 FARKLI KENTTE 105 DURUŞMA

“Duruşma hukuksuzluğu” adı ile yayınlanan bilgilere göre, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile cezaevlerinde tutulan HDP milletvekilleri, bugüne kadar 25 farklı şehirde 105 duruşmaya katıldı. Yüksekdağ ve Demirtaş ile milletvekilleri tutuklandıkları 4 Kasım’dan 20 Mart’a kadar geçen sürede 105 duruşmaya katıldı. Söz konusu duruşmalar Van’dan Çorum’a, Adana’dan İstanbul’a Türkiye’nin 25 farklı şehrinde görüldü. Demirtaş, 14 kentte 32, Yüksekdağ 9 kentte 20 duruşmaya katıldı.

BİR GÜNDE 3 DURUŞMA

Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş’ın farklı şehirlerde olması gereken duruşmalarından bazıları, SEGBİS sistemi nedeniyle aynı gün yapıldığı bilgisi verildi. Buna göre, Demirtaş, 16 Şubat günü Silopi, Diyarbakır ve Ankara’da; 7 Mart’ta da Diyarbakır, Ankara ve Siirt’te 3 ayrı duruşmaya katıldı. Figen Yüksekdağ da 22 Aralık’ta Mersin ve Ankara’da iki duruşmaya katıldı.

Öte yandan aynı gün hem eş genel başkanlar hem grup başkanvekillerinin yargılandığına işaret edildi. 16 Şubat günü, 3’ü Demirtaş’ın, 1’i Yüksekdağ’ın, 2’si Çağlar Demirel ve İdris Baluken’in olmak üzere, 6 duruşma yapıldı. Böylece HDP eş genel başkanları ve grup başkanvekilleri aynı günde, farklı şehirlerde duruşmalara katılmış oldu.

Ayrıca, cezaevinde HDP’li milletvekilleri ve HDP eş genel başkanlarının referandumun yapılacağı 16 Nisan gününe kadar da, kesinleşmiş 34 duruşması olduğu bilgisi verildi. (DİHABER)