Son yıllarda tarih yazan ve tarihi süreçlere ev sahipliği yapan Diyarbakır, yüzbinlerin katıldığı bir Newroz kutlamasını daha geri de bıraktı. Yediden yetmişe tüm Diyarbakırlılar Newroz’a katılım sağlarken, değişik inanç ve uluslardan da halklar görkemli Newroza tanıklık etti. Avrupa ülkelerinden de aktivistler ve heyetler, katıldığı Newroz kutlamasından gün boyu gözlemler yaptı. Heyetin arasında yer alan Katalan Parlamenteri Quim Arrufat ve Zürich Sivil Toplum Örgütleri temsilcisi Maya Hess tarihi Newroz’daki gözlemlerini dihaber’e anlattı.

‘KÜRTLER ERDOĞAN’A GERİ ATTIM ATTIRACAK’

Katalan Bölgesi parlamenteri Quim Arrufat, Diyarbakır’daki Newroz kutlamasının çok kalabalık geçtiğine dikkat çekerek, “Geçen yıllardaki Newroz’la karşılaştığımızda çok büyük mahşeri bir kitle vardı. Sanki insanlar ‘korkacak katılmayacak’ gibi bir hava verdiler. Ancak insanların korkmadan Newroz’a katıldıklarını gördük ve büyük bir coşku ve moral ile kutlandığını gözlemledik” dedi.

İlk önce 2008 yılının Diyarbakır Newroz’una katıldığını söyleyen Arrufat, “Ama dört yıl önceki Newrozları televizyonda izlemiştim. Bütün engellemeler ve daha önceki mitinglerde patlamalara rağmen halk Newroz’a akın ederek, taleplerini haykırdı. 2008 ve 2010 Newrozlarında gördüklerimizle son iki yıla baktıklarımız arasında ciddi bir aşama var. Kürtlerin çok daha fazla ilerleme kaydettiğinden bahsetmek mümkün. Bununla beraber mücadele sayesinde geçmiş yıllarda Erdoğan hükümeti çözüm için adım atmak zorundaydı; ancak bu son iki yılda daha çok geri adım attığını gördüm. Bir adımın atılmasının sebeplerden biri Kürtlerin katılımıydı. Açıkçası savaş alanında kazanacak hiç bir taraf olmayacaktır. Ne Türkler ne de Kürtler kazanacak. Ancak barış anlamında demokratik mücadele anlamında Kürtlerin kat ettiği yol Erdoğan’a geri adım attıracaktır” şeklinde konuştu.

‘ÖCALAN’IN GÜNDEME GETİRİLMESİ BİZİ ETKİLEDİ’

Kürt sorunu konusu üzerinde birçok Kürt temsilci ile görüştüklerini dile getiren Zürich STK temsilcisi Maya Hess de, “Buradaki kayyum, aylardır insanların üzerinde baskı uyguluyor. Buna rağmen Newroz’a yüzbinlerce insanın katıldığını gördük” dedi. “500 bin kişinin Newroz’a gelmesi müthiş bir olaydır. Bu bizi çok etkiledi” diyen Hess, şunları söyledi: “Ama biz duyduk ki birçok insan da engellenerek gelmesine izin verilmemiştir. Bütün baskılara rağmen insanların Newroz alanına akması elbette etkileyici bir durumdur. Ve artık insanlar korkmadığını gösterdiler. Biz Newroz alanında dayatılan baskılara karşı çok güçlü demokratik taleplerin dile getirilerek cevap verildiğini gördük. İnsanlar kendilerine konulan yasakları tanımadıklarını ve kabul etmediklerini, zulme karşı direneceklerini gösterdiler. Aynı zamanda Sayın Öcalan’ın posterlerini de gördük. Onu da tekrar gündeme getirdiler. Öcalan’ın tekrar gündeme getirilmesi bizi de etkileyen bir duruş oldu.”

‘KADINLAR BASKI VE ZULME KARŞI ÇIKTI’

Özellikle kadınların Newroz’a katılımını çok iyi gördüklerini anlatan Hess, “Kadınların zulme ve baskıya karşı adalette ve eşitlikten yana savaş ve mücadelelerini gördük. Kürt kadınlarının ne kadar güçlü olduğunu gösterdiler. Bizim için kadınların katılımı dikkat çekici olaylardan bir tanesi oldu” dedi. (DİHABER)