Van’da sabahın erken saatlerinde dondurucu soğuğa ve OHAL engellerine rağmen yüzbinler, kentin farklı noktalarında bir araya gelerek, Newroz mitinginin yapılacağı Van Gölü ve kalesinin kesiştiği alana akın etti. 2017 Newroz’da özgürlük, eşitlik taleplerini haykıran Vanlılar, renkleri ve sloganlarıyla ateşin etrafında halaya durdu.Newrozdan öne çıkan bazı notlar şöyle:

* Xaçort Mahallesinde alana gelen kadınlar ve gençler giydikleri “Kiras û fistan” ile “Şal û şepik” kıyafetleriyle göz kamaştırdı.

* Dün geceden aralıksız yağmaya başlayan kar ve yollardaki buz parçaları halkın katılımını engelleyemedi.

* Belediyeye atanan kayyumun araç tahsis etmemesine ve OHAL engellerine rağmen halk inatla alana yürüdü. Birçok kişi de rengarenk süsledikleri arabalarla alana ücretsiz servis yaptı.

* Hacebekir, Sürmeli, Yalımelez ve Akköprü mahallerinden kadınlar ve erkekler ulusal kıyafetleriyle, alana büyük kafileler halinde katılması dikkat çekti.

* Alana sarı, kırmızı, yeşil renklerdeki flama, bayrak, bandaj, bileklik ile yöresel kıyafetlere getirilen yasaklara rağmen kadınlar ve gençler “yasaklı” renkleri alana sokmayı başardı.

* Giriş kapılarına kurulan 3 ayrı güvenlik noktasında gerginliklerini sürekli halka yansıtan polislerin tutumuna, beyaz tülbentli kadınlar “Bugün bahar, kimse buna engel olmasın” sözleriyle karşı durdu.

* Polisin arama noktaları dışında HDP’nin 300 kişilik ekiple kendi güvenliğini sağlaması dikkat çekti.

* Newroz alanına grupların, zılgıt, slogan ve şarkılarla giriş yapması ilgi çekti.

* Yüzbinler hep bir ağızda referanduma ilişkin Türkçe “Hayır”, Kürtçe “Na” şeklinde sloganlar attı.

* Engelli birçok kadın ve erkek tekerlekli sandalyeleriyle tüm engelleri aşarak alana ulaştı.

* Sosyalist Gençlik Federasyonu (SGDF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) gençleri de bayrakları ve renkleriyle alanda yer aldı.

* Çevreye kurulan çay ocakları sürekli servis yaparken, katılımcıların nevalelerini evlerinden getirmeleri dikkat çekti.

* Alana sürekli odun taşındı ve gençler etrafında halay çektikleri ateşin üstünden atladı.

* OHAL sürecinde kapatılan kadın kurumları, dernekleri ve ihraç edilen kamu emekçileri alanda yerini aldı.

* İran’dan gelen kadınların kendi kıyafetleri ve renkleriyle halaya katılması, kentin renkli simaları olan Domlar ve Acem’ler çocuklarıyla coşkuya ortak oldu.

* Platformdan “Newroz pîroz be” sloganı, alanda “Bijî Serok Apo” şeklinde yankılanması dikkat çekti.

* Yerine kayyum atanan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bekir Kaya’nın cezaevinden gönderdiği mesaj alanda büyük alkış topladı. Alanda sürekli “Bekir başkan” sloganları yükseldi.

* Platformun en ön kısmında Barış Annelerinin ulusal kıyafetleri ve beyaz tülbentleriyle yerini aldı.

* Miting boyunca PKK Lideri Abdullah Öcalan ve PKK lehinde durmadan sloganlar atıldı.

* Halkın alandan ayrılışı sırasında arama noktaları kaldırılmadığı için uzun kuyruklar oluştu. (DİHABER)