Yüksekdağ’ın sözlerine tahammül edemeyen mahkeme SEGBİS’i kapattı

Mersin’de yargılandığı davada savunma yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Mahkemelere bana ceza verilsin diye talimat verildi” dedi. Savunmaya tahammül edemeyen mahkeme heyeti SEGBİS’i kapatarak, Yüksekdağ’ın savunmasını engelledi. Duruşma çıkışında yapılan açıklamada konuşan babası Mevlüt Yüksekdağ, “İnsanların ellerine kelepçe vurabilirsiniz ama beynine ve kalbine vuramazsınız” dedi.

HDP Mersin 1. Olağanüstü Kongresi’nde yaptığı konuşması nedeniyle hakkında 7 buçuk yıla kadar hapis cezası istenen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşması Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Yüksekdağ, tutuklu olduğu Kandıra F Tipi Hapishanesi’nden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Duruşmayı Yüksekdağ’ın babası Mevlüt Yüksekdağ ile birlikte, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Sibel Yiğitalp, MYK üyesi Asiye Kolçak, HDP Kadın Meclisi Üyesi Beycan Taşkıran ile il ve ilçe yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi takip etti.

Kimlik tespitinin ardından savunma yapan Yüksekdağ, istedikleri konuşma çözümlerinin eksik olan kısımlarının kendisine iletilmesini istedi, savunma yapmayacağını kaydetti. Yüksekdağ’ın avukatları savunma için süre talebinde bulundu.

Mütalaasını veren savcı, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Türk milletini, cumhuriyeti ve TBMM’yi alenen aşağılamak” iddialarıyla Yüksekdağ’ın, 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

‘MAHKEMELERE BANA CEZA VERİLMESİ İÇİN TALİMAT VERİLDİ’

Mütalaaya ilişkin konuşan Yüksekdağ, “Burada herhangi bir duruşma görülmüyor, dava görülmüyor. Bana istediğiniz cezayı verin. Ne ceza verirseniz verin. Bu davalarda bana ceza verilmesi için talimat verildiğini biliyorum. Bana istediğiniz cezayı verebilirsiniz. Siyasi kimliğim nedeniyle yaptığım konuşmalardan dolayı yargılanıyorum. Savunma hakkımı kullanamıyorum. Sayın savcının mütalaasını kabul etmiyorum. Hiçbir mahkemenin bize baskı yapma hakkı yoktur. Türkiye’nin 3. büyük partisinin Eş Genel Başkanıyım. Burada söylenecek bir söz varsa o da bu mahkemelerin talimatla hareket ettiğidir” diye konuştu.

Yüksekdağ’ın savunmasına taammül edemeyen mahkeme başkanı, “Kimseden talimat almadık” diyerek, SEGBİS’i kapattı.
Duruşma, 20 Nisan’a ertelendi.

MEVLÜT YÜKSEKDAĞ: İNSANLARIN BEYNİNE VE KALBİNE KELEPÇE VURAMAZSINIZ

Duruşmanın ardından adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Yüksekdağ’ın babası Mevlüt Yüksedağ, “Atlara bukağa vurulur, ayaklarından bağlanır. İnsanların da ellerine kelepçe vurulur. Ama insanların beynine ve kalbine kelepçe vuramazsınız” dedi.

YÜKSEKDAĞ CİZRE’Yİ, SUR’U TÜM EZİLENLERİ ANLATTIĞI İÇİN TUTUKLU

HDP Kadın Meclisi adına konuşma yapan Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Yüksekdağ ve diğer HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasını tamamen siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Van Milletvekili Yüksekdağ’ın, 6 milyon oy alan bir partinin eş genel başkanı olduğunu söyleyen Yiğitalp, “Bu şartlarda savunma yapması ne akla ne vicdana uygun değil. Bunu neden yaptıklarını biliyoruz. Gerçekleri söylemesinden korktukları için, Cizre’yi, Sur’u, bir bütün olarak ezilenleri anlattığı için Yüksekdağ tutukludur” dedi.

Referandum seçimlerinin yaklaştığını ve bu süreçte çalışma yürütmesi gereken eş genel başkanlar ve milletvekillerinin tutuklu olduğunu ifade eden Yiğitalp, “Onları cezaevlerine atan zihniyet, vali, kaymakam, kolluk kuvvetleri ile referandum çalışması yürütüyor” dedi.

Yiğitalp, Yüksekdağ’ın duruşma sırasında babasına, MYK üyelerine, milletvekillerine selam vermesinin engellenmesini de kınadı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir