CHP Genel Başkanı Kelam Kılıçdaroğlu, Ankara’da muhtarlar ve hemşeri dernekleri temsilcilerine hitap etti.

Referandum ile cumhurbaşkanına verilecek yetkilere eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğlu, “Bir kararname ile bütün muhtarlıklar bitebilir. Benim söylediklerimi çarpıtıyorlar. Ben hiçbir zaman belediyeler kapatılabilir demedim. Ama muhtarlıklar kaldırılabilir… Adaleti siyasi partinin seçtiği hakim mi dağıtacak, yoksa tarafsız ve bağımsız bir hakim mi sağlayacak. Hepimizin düşünmesi gerekiyor diyorum. Devletin yapısını ve işleyişini değiştiren bütün kararnameleri çıkarabilecek. Türkiye Cumhuriyeti bu kadar ucuz değil” dedi.

‘İSTİKRAR GETİRMEYECEK’

Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğinin Türkiye’nin sorunlarını çözmeyeceğini ifade etti ve şöyle devam etti: “Terör sorununu mu çözecek. Hayır. Ekonomiye istikrar mı getirecek. Hayır. Sadece ve sadece rejimi değiştirecek. Demokrasinin yerine otoriter bir rejim getirecek. Eğer hepimizin kafasında kaygılar varsa, demek ki sorun var ortada. Yine soru geldi. Tüm kamu yatırımları İstanbul’a mı yapılıyor?”

Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğiyle birlikte otoriter bir rejimin inşa edildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Biz uygar dünyadan kopuyoruz. Türkiye yalnızlaşıyor” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE TEPKİ

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’ya yönelik “Eğer böyle devam ederseniz, hiçbir Avrupalı rahat gezemez” söylemlerini de gündemi aldı. Bu sözlere sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Yani El Kaide’den ben sorumluyum, IŞİD’den ben sorumluyum, bunu mu demek istiyor? Ben rahatsız olduğum kadar AKP’ye oy verenler de rahatsız. Diline hakim olamayan, devlete hakim olamaz. Devleti yönetecek kişinin hem Türkiye’de hem de dünyada sözünün ağırlığı olması lazım” diye konuştu.

AB, “Hiçbir Batılı sokağa adım atamaz” diyen Erdoğan’la ilgili Türk büyükelçiden açıklama istedi

“Durup dururken Rusya ile kavga ettik. Sonra el, etek öptük. Benim ağırıma gidiyor” diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “evet” oyu için Hollanda ile gerginlik yarattığını ifade etti.

Sandık güvenliğine dair de konuşan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: “Çalışmamızın birinci ayağı, sandığa gitmeye teşvik edeceğiz. Komşuyu ikna edeceğiz. Dayımızı, yeğenimizi bayram havasında sandığa götüreceğiz. Hem sandığa gitmeyip hem de şikayet etmek bizim kültürümüzde olmamalı. Sadıklara sahip çıkacağız.” (DİHABER)