Maltepe 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklu Ferhan Mükyen, 10 Mart günü “mahkemen var” denilerek odasından alındı. Kendisinden o günden beri haber alınamayan Mükyen’in durumuna ilişkin konuşan Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Cezaevi Komisyonu üyesi avukat Bülent Aşa, Mükyen’den hala haber alınamadığını kaydetti.

Mahkemen var’ denilerek götürülen tutukludan haber yok!

‘SAĞLIKLI BİLGİ ALAMIYORUZ’

Geçen hafta müvekkili Sabahattin Tekin ile görüşen Aşa, müvekkilinin kendisine, Ferhan Mükyen adındaki tutuklunun duruşmaya götürüldüğünü, ancak; duruşmaya götürüldükten sonra kendisinden haber alınamadığını söyledi. Aşa, Tekin’in daha sonra kendilerine Mükyen’in gözaltına alındığı yönünde bilgi verdiklerini ifade etti. Bunun üzerine Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gittiklerini vurgulayan Aşa, emniyetin kendilerine “Böyle biri gözaltına alınmadı” dediğini söyledi. Mükyen’den 2 haftadır haber alamadıklarını ifade eden Aşa, “Başka bir cezaevine nakli mi oldu, yoksa gözaltına mı alındı ya da alınmadı mı, sağlıklı bilgi edinemedik” dedi. Ayrıca Maltepe Cezaevi’ni de aradığını aktaran Aşa, cezaevinin kendisine Mükyen’in cezaevinde olup olmadığına dair bilgi vermeyeceklerini söylediklerini kaydetti.

’12 EYLÜL UYGULAMASI TEKRAR DEVREDE’

Aşa, çıkartılan 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tutuklunun özellikle “Terörle Mücadele Yasası” çerçevesinde tutuklu olsa bile yeniden gözaltına alınıp ifadesine başvurma yöntemi olduğunu hatırlatarak, “Bu zaten 12 Eylül’den örnek alınmış bir uygulama. Daha önce 12 Eylül’de de tutuklular tekrardan gözaltına alınıp ifadesine başvurulabiliyordu. OHAL döneminde 670 sayılı KHK ile bu uygulama yeniden getirildi” dedi. Tutuklunun tekrar gözaltına alınıp ifadesini almanın “hukuka aykırı” olduğuna dikkat çeken Aşa, Mükyen’in sağlığından endişe duyduklarını sözlerine ekledi.

‘HAYATINDAN ENDİŞELİYİZ’

Aşa son olarak şunları söyledi: “Bu konuda kamuoyu yaratılması gerekiyor. Çünkü bu uygulama ile beraber bu durumu yaygınlaştırabilirler. Hiçbir şekilde bilgi alınmadığı takdirde, bu şekilde tutukluların nereye götürüldüğü konusunda bilgi edinemediğimiz durumlarda, hayatından ciddi şekilde endişe edilebilir.” (DİHABER)