Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandum seçimlerine sayılı günler kala yürüttüğü “Hayır” kampanyasına destekler büyüyor. Hakkari’den Diyarbakır’a, Van’dan Adana’ya ve Mardin’de, işçi, emekçi, esnaf, köylü, çocuk ve annelerden “Hayır” kampanyasına tam destek geldi. “Tenê NA be” olarak belirlenen kampanya için sosyal medyada yayınlanan görüntüler oldukça ilgi görüyor.

Hakkari’de karla kaplı köylerinde yaşamını hayvancılık ile sürdüren çift, “Herkes Hayır desin, biz Evet demiyoruz. Hayır, Hayır, Hayır” diyerek kampanyaya katıldı.

Diyarbakır’da Sebze Hali’nde bir esnaf, “Referandum gündeme gelmeden önce bu elma Diyarbakır’da 1-1,5 TL’ydi. Şimdi ise 2-2,5 TL’ye geldi. Bu sebeple hayır diyoruz. Elmalar pahalı olmasın” diyerek, kampanyaya destek verdi.

Tarım ile uğraşan Vanlı bir yurttaş ise kampanyaya, “Her geçen gün huzurumuz azalıyor, iş azalıyor, ekonomi kötüleşiyor. Tutuklamalar, ölümler katliamlar artıyor. Nasıl evet diyelim?” sözleri ile “Hayır” kampanyasındaki yerini aldı.

Adana’da bir anne “Hayatta kaldığımız sürece Hayır diyeceğiz. Üzerimizde bu kadar zulüm varken Hayır demeyelim mi?” derken, Van’da bir üniversite öğrencisi ise, “Özgürce düşünmek ve özgürlük için Hayır diyoruz” diyerek kampanyaya desteklerini gerekçeleri ile açıkladı.

Diyarbakır’da bir kitapçı “Cizre için Hayır diyeceğiz, Nusaybin için Hayır diyeceğiz, Sur için Hayır diyeceğiz, Kürt halkı için Hayır diyeceğiz. Tüm Kürtlere çağrımdır sandığa gidin ve Hayır deyin. Bizi bitirdiler, teslim aldılar demesinler. Bizi teslim alamazlar” diyerek sandığa gitme çağrısında bulundu.

Kampanyanın en çok destek gördüğü kentlerden Van’da yine bir genç, “Tek adam, tek dil, tek bayrağın başa geçmesini istemiyorum” derken, aynı kentte bir başka yurttaş, “Böyle bir rejim ve tek adama hayır diyorum. Selahattin Demirtaş ve tutuklu tüm vekillerimiz için Hayır diyorum” dedi.

Mardin’de ilk kez oy kullanacak gençler kampanyaya, “Bir daha çocuklar ölmesin diye Hayır diyoruz” derken, bir anne ise “Hayır vallahi Hayır” diye sesini yükseltti. (DİHABER)