16 Nisan’da yapılacak “Anayasa değişikliği” referandumu öncesi bölge illerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) sandık kurulu başkanlıkları tek tek iptal ettiriliyor. Listelerin açıklanmasının ardından Batman merkezde sandık başkanlığı kurulu için seçilen 200’den fazla kişinin Eğitim-Bir-Sen ve çeşitli kamu kuruluşlara üye memur oldukları ortaya çıktı. HDP Batman il örgütü tarafından 200’den fazla kişinin tespit edildiğini ve bunun üzerine seçim kuruluna itirazda bulundu. YSK tarafından yapılan itiraz reddedildi.

200’DEN FAZLA MEMUR SANDIK BAŞKANLIĞINA ATANDI

HDP 200’den fazla memurun ismi olduğunu belirterek konuyla ilgili şunları söyledi: “Batman’da AKP İl Örgütleri tarafından Sandık Başkanlığı Kurulu için belirlenen listelerde seçilmiş 200’den fazla kişinin Batman Eğitim-Bir-Sen ve çeşitli kamu kuruluşlarına üye memur olduklarını tespit ettik.”

‘SANDIK BAŞKANLIKLARI İPTAL EDİLDİ’

İl seçim kurulu, HDP il örgütünün sandık kurulu başkanlığı için belirlediği 40 kişi için de “Haklarında soruşturma açıldığı”, “örgütle ilişkilendirildiği” ve “saygın kişilik olmadıkları” gerekçesiyle görevlerini iptal ettirdi. HDP’nin yaptığı itirazlar ise dikkate alınmadı.

AK PARTİ BAŞVURDU

Söz konusu uygulama, AK Parti İstanbul Güngören ilçe örgütünün ilçe 1’inci Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru üzerine ülke genelinde yapıldığı öğrenildi. AK Parti ilçe yönetimi tarafından yapılan başvuruda, Güngören 1’inci İlçe Seçim Kurulu’na bağlı sandıklarda görev yapacak olan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) ve Halkların Demokratik Partili (HDP) sandık kurulu başkanlarının haklarında soruşturma olup olmadığının araştırılması istendi.

Başvuruda, “…CHP ve HDP adına kuradan çıkan sandık kurulu başkanları ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılıklarından haklarında soruşturma veya kovuşturma olup olmadığı hakkında bilgi alınması ve bilgi alınanlar hakkında soruşturma veya kovuşturma olanların listelerden çıkarılmasını arz ve talep ederiz” denildi.

DÜN DE NUSAYBİN’DE GÖREVDEN ALINMALAR OLDU

İktidar partisi tarafından yapılan başvuru sonrası, dün de Nusaybin’de CHP ve HDP’den 24 kişinin sandık başkanlık görevi iptal edildi. (DİHABER)