Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Katıldığı bir televizyon kanalında mülteci sorunu ve geri kabul anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaynak, “Aldığımız bilgilere göre İran’da 3 milyon mülteci var, Türkiye’ye hareketlenme içinde. Türkiye’ye gelmeye çalışıyor. Daha çok Afgan mülteciler” dedi.

Kaynak ayrıca “Avrupa yükümlülüklerini yerine getirmezse bunun gözden geçirilme hakkı var. Geri kabul anlaşması bu haliyle yürümez” diye konuştu.

‘AVRUPA YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEZSE…’

Kaynak, Geri Kabul Anlaşmasına ilişkin, “3 temel konu var. Türkiye, her bir izinsiz mülteciye karşılık 1 mülteciyi Avrupa’ya gönderecek. İkincisi Türkiye’nin göçmenlerle ilgili katlandığı maliyete katkı olarak verilecekti. Üçüncüsü vatandaşlarımızın Avrupa’da serbest dolaşımına izin verilecekti. Anlaşma iki tarafa da yükümlülükler getiriyor. Türkiye bunları yerine getirmiştir. Mali yardımla ilgili daha 500 milyon dolar/euro var. Geri Kabul Anlaşmasını, mülteciler üzerinden pazarlık konusu yapmayız. Avrupa yükümlülüklerini yerine getirmezse bunun gözden geçirilme hakkı var. Geri Kabul Anlaşması bu haliyle yürümez” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ilk defa göç hareketiyle karşılaşmadığını ifade eden Kaynak, Türkiye’de 3.5 milyon mülteci olduğunu, bunun 3 milyonunun Suriyeli mültecilerden oluştuğunu belirtti.

‘İRAN’DA 3 MİLYON MÜLTECİ TÜRKİYE’YE HAREKETLENME İÇİNDE’

Kayak son olarak, “Aldığımız bilgilere göre İran’da 3 milyon mülteci var, Türkiye’ye hareketlenme içinde. Türkiye’ye gelmeye çalışıyor. Daha çok Afgan mülteciler. Sadece 2016’da Iğdır ve Ağrı’da izinsiz geçiş yapan 30 bin kişi girdi ve işlem yapıldı” dedi. (DİHABER)