Adana Bulamlılar Derneği, “Medya ve İfade Özgürlüğü” konulu paneli Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve KHK ile kapatılan TV 10 Genel Yayın Yönetmeni Veli Büyükşahin’in konuşmacı olarak katıldığı panele yüzlerce kişi ise dinleyici olarak katıldı. Panelde ilk olarak söz alan KHK ile kapatılan TV 10 Genel Yayın Yönetmeni Veli Büyükşahin, referandum öncesi AK Parti’nin muhalif basın kuruluşlarını kapattığını ve “Hayır” çalışmasının önünün kesilmesi için kapatıldıklarını vurguladı.

Medyanın şu anda tekçi olduğunu ifade eden Büyükşahin, ülkede iktidara ve hükümete hizmet eden bir medyanın hakim olduğunu aktardı. Büyükşahin, Türkiye’nin ifade ve medya özgürlüğü konusunda her geçen gün daha da kötüye gittiğini aktardı. AK Parti’nin devletin tüm kaynaklarını kullanarak “Hayır” diyenleri “terörize” ettiğini anlatan Büyükşahin, daha özgür ve demokratik bir Türkiye için “Hayır”ın daha da güçlenmesi ve büyütülmesi gerektiğini dile getirdi.

Büyükşahin ardında söz alan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, referandumda “Evet” çıkması halinde demokrasiden çıkıp “tek adamın” sultasına gireceklerini dile getirdi. Referandumla 21 maddenin kaldırıldığını, 40 maddenin değiştirildiği ve 18 maddenin ise getirildiğini ifade eden Sağlar, referandumda “Evet” çıkması durumunda, yasama, yürütme ve yargının tek adama bırakılacağını dile getirdi. Sağlar, herkesi diktatörlüğe ve tek adam rejimine “Hayır” demeye çağırdı.

‘HAK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ VERENLER 16 NİSAN’DA KENETLENECEK’

Valilere de çağrıda bulunan Sağlar, halkın yanında olmasını istedi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret ettiğini ifade eden Sağlar, HDP’li vekillerin barış ve özgürlük istedikleri için tutuklandığını söyledi. Hak ve özgürlük mücadelesi verenlerin 16 Nisan’da kenetleneceğini kaydeden Sağlar,“15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirenler ile iktidar aynı anlayışa sahip sadece bir kahramanlık yaratmaya çalışıyor. Bugün darbe başarılı olsaydı aynı anayasa değişikliğini halkın önüne aynı yöntemle getireceklerdi. Türkiye’nin birçok yerinde büyük bir ‘Hayır’ var. AKP’ye oy verenlerde, KHK mağduriyetlerini kabul etmiyor. Halk kendiliğinden ülkesine sahip çıkıyor. Bizler insan olarak yaşamak istiyoruz. Adamın biri ise yalan söylüyor. Nasıl isyan etmeyelim” dedi.

Panel soru cevap bölümü ile son buldu. (DİHABER)