Fatih Ormanı’nda yapılması planlanan, İstanbul Valiliği tarafından “ÇED gerekli değildir” kararı verilen ve daha sonra odaların açtığı davalar sonucu kararın iptal edildiği inşaat projesini protesto eden Kuzey Ormanları Savunması, Hacıosman Metrosu’nda buluşup “Bahara hoş geldin” yürüyüşü yaptı. Yürüyüşle Belgrad ve Fatih ormanına yapılacak inşaat projelerine dikkat çeken inisiyatif, yürüyüşün ardından projeyi yürüten Doğuş Holding önüne gelerek bir basın açıklaması yaptı. “Fatih ormanına proje yapmaktan vazgeç artık Doğuş Holding. 100 defa söyledik ormana villa çarşı yapılmaz” yazılı pankart açan üyeler, “Hayır” balonları da taşıdı.

Kuzey Ormanları Savunması’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Karşımıza çıkan projede 18 bin kişi kapasiteli çok amaçlı salon, 108 villa, lokantalar ve dükkanlar yer alıyordu. Tabiat parkı olarak kiralanan Fatih Ormanı’nda yaban hayatı hala devam ederken, sincapların, kurtların, domuzların yaşam alanlarının yok olmasına izin vermeyeceğimizi söyledik.

Bu kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fatih Ormanı planlarında değişiklik onaylandı. Bu değişiklikte, Bilgili ve Doğuş’un çok amaçlı salondan vazgeçmek zorunda kaldığını gördük. Ancak proje kapsamındaki bungalov adıyla anılan, ancak villa görünümünde olan yapılardaki tek bodrum katın artırıldığını, alanın genişletildiğini ve çocuk müzesi tasarlandığı gördük. Söz konusu imar planlarının iptali istemi ile TMMOB Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası tarafından dava açıldı. Ormanı korumak amacında olmayan bu planların iptal edileceğine eminiz. Varlık amacı ormanları korumak olan kurumlara tekrar sesleniyoruz! Görevinizi yapın ve ormanı koruyun. Ağaçları, kurtları, karacaları, sürüngenleri, kuşları, böcekleri ile.

Bugün Doğuş Holding önünden ormanda proje yapmak isteyenlere sesleniyoruz! Bu orman sizin arsanız değil bir yaşam alanı. Lokantalarınızın yeni şubeleri için manzara, villa projeleriniz için bahçe değil. Çocuk Müzesi projenizi kent içindeki arsalarınızda yapın, ziyarete gelelim. Bizim çocuklarımız ormanda yürüyecek, kamp yapacak. Sizlerin binalarının ormanda işi yok.”