Referandum çalışmaları kapsamında Van’a gelen CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Refi Kara ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Yiğit, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, “En yüce makam TBMM’dir” diyenlerden o Meclis’i yok etmek için aklını kiraya verdiğini belirtti.

‘ÜLKE YOL AYRIMINDA’

Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu belirten Yiğit, “Bizim işimiz zor yola devam etmek için ‘Hayır’ diyoruz ve bu ülkenin ‘Hayır’ında hayır var, hayırlı günler göreceğiz. Eğer ‘Evet’ çıksa tek adam diktatörlüğüne gideceğiz” diye konuştu.

‘BU KENTİN İRADESİNE EL KONULDU’

AK Parti’nin halkın iradesine el koyduğunu söyleyen Yiğit, DBP’nin tutuklu belediye eşbaşkanlarını hatırtatarak, “Demokrasi diye geldiler halkın iradesine el koydular. Halkın iradesi ile seçilen buranın belediye başkanı görevden alındı. Buranın valisi yerine kayyum olarak atandı. Onun için bu ülke bir yol ayırımda. Hepimiz akılımızı başımıza alalım, elimizi vicdanımıza koyarak oy kullanalım” dedi.

‘DEMOKRASİ ASKIYA ALINDI’

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Refi Kara ise, OHAL ve KHK’lerin insan haklarını ve demokrasiyi askıya aldığını belirterek, “Belediye başkanlarını terörle ilişkilendirip görevden alıyorlar. Bu görevi başkan vekiline ya da başka bir kişiye de vermiyorlar. Kendinize güveniyorsanız seçime götürün milletin iradesi sandığa yansısın. İnsanlarımızı demokrasi dışı yollarla karşı karşıya getirirseniz siz burada barışı da demokrasiyi de sağlayamazsınız” diye konuştu.

‘DEVLETİN İMKANLARINI HARCIYORLAR’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de adaletsiz bir referandum çalışması yürütüldüğünü söyleyerek, “Devletin bütün imkanlarını ‘Evet’ için harcıyorlar. İnsanları öyle bir korkutmuşlar ki toplum ortasında ‘Hayır’ demeye çekiniyorlar. Ama o halk sandığa gittiğinde ‘Hayır’ oyu kullanacak. Ülkeyi 15 yıldır yönetiyorlar, maalesef ülke bu halde biz ülkenin bu halde olmasına ‘Hayır’ diyoruz” ifadesinde bulundu.

Toplantı ardından CHP’li heyet esnafı ziyaret etti. (DİHABER)