Dilek Özister davası yine ertelendi

Eşi Dilek Özister’i bıçaklayarak katleden Nihat Özister hakkında açılan davanın 6. duruşması görüldü. Özister’in “indirim” almak için gerekli bahaneler sunduğu mahkeme duruşmayı, Nisan ayına erteledi.

Van’da Dilek Özister’i katleden Nihat Özister’in yargılandığı dava yine ertelendi.

2014 yılında eşi Özister’i katleden Nihat Özister hakkında açılan davanın 6. duruşması Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dilek Özister’in ailesi ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya Nihat Özister’in avukatı gerekçe bildirmeden katılmadı.

Daha önceki duruşmalarda cinayete çeşitli bahaneler uyduran sanık Nihat Özister, bu kez de “sinir krizi geçirdim” katliamı haklı çıkarmaya çalıştı.

Anne Ayten Özister, adaletin sağlanmasını istedi. Cinayetin göz göre göre işlendiğini kaydeden anne Özister, “Daha önce söylediği isimleri getirdik ve onlar bu salonda katilin yalan söylediğini kanıtladı. Yine öyle yapacağız bir sonraki duruşmaya onun iftirayla söylediği o isimleri getireceğiz onlar her şeyi anlatsın” dedi.

Dilek Özister’in avukatı Müjde Tozbey Erden ise Nihat Özister’in her defasında farklı gerekçeler sunduğuna dikkat çekti. Özister’in bu şekilde “indirim” almaya çalıştığını belirten avukat Erden, “Sanığın bütün beyanları yalandır. Hiçbiri gerçekleri yansıtmıyor, Dilek Özister’in öldürülmeden önce defalarca ağır bir şekilde şiddete uğradığının raporlarını mahkemeye sunduk. Dilek her şiddete, tehdide uğradığında karakola koştuğu halde ve alınan onca koruma kararına rağmen korunmadı. Dilek göz göre göre herkesin gözü önünde aldığı bıçak darbeleriyle öldürüldü. Bu dava artık sonuçlanmalı ve kesinlikle sanık ‘haksız tahrik indirimden’ yararlanmalıdır” ifadesini kullandı.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti duruşmayı 21 Nisan’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Dilek Özister 12 yıldır evli olduğu Nihat Özister’in sistematik olarak fiziksel ve psikolojik işkencesine maruz kaldı. Bir süre sonra ailesinin yanına yerleşen genç kadın, Nihat Özister tarafından sürekli bıçaklı ve silahlı saldırıya maruz kaldı. Ailesi ile birlikte defalarca Sanayi Polis Merkezi’ne şikayette bulunan ve koruma talep eden kadının güvenliği sağlanmadı.

Sık yapılan başvuruların ardından polis Dilek Özister ve ailesine “bıktık sizden artık” diyerek yanıt verdi. Nihat Özister’e hakkında ise sadece uzaklaştırma kararı çıkarıldı. Dilek Özister, 29 Aralık 2014 yılında gündüz vakti Vali Mithat Bey Caddesi Osmanoğlu sokakta valilik tarafından verilen sosyal yardımı almaya giderken, sokak ortasında Nihat Özister tarafından bıçaklanarak katledildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir