16 Nisan referandumuna sayılı günler kala Batman’da çalışmalarını yoğunlaştıran Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik baskılar da aynı hızla artıyor. Geçtiğimiz günlerde Cudi Mahallesi’nde bulunan seçim lokali basılmış ve içinde seçim müziklerinin olduğu hard diske polislerce el konulmuştu.

‘AKP’NİN SEÇİM LOKALİ DE BARAKA’

HDP seçim çalışmaları kapsamında, Bahçelievler Mahallesinin Yılmaz Güney Sineması arkasında bulunan arazide dört tarafı kapalı ve üstü saç ile örtülü seçim lokalinin açılışını yarın yapacaktı. Fakat bugün akşam saatlerine doğru Batman Valiliği tarafından HDP il örgütüne gönderilen bir yazıda şu ifadeler yer aldı:

“5490 sayılı kanun çerçevesinde adres bilgilerinin oluşmayacak olması nedeniyle Çadır, karavan, seyyar veya sabit baraka, tır dorsesi, sabit otobüs ve kamyon kasası vb. yerlerin seçim bürosu olarak kullanılamayacağı…”

Bu gerekçelerle HDP seçim lokalinin açılışına izin verilmezken, yine Bahçelievler Mahallesinde bulunan Ak Parti il binasının yanında bulunan alana Ak Parti seçim lokalinin açılışına izin verildi.

HDP yönetimi ise Ak Parti’nin açtığı lokalin üstünün saçlarla kapatıldığını, etrafının da açık olduğunu belirterek, kendi seçim lokalleri ile AK Parti’nin seçim lokali arasında bir fark olmadığını ifade etti. AK Parti seçim lokalinin de bir barakadan ibaret olduğunu söyleyen yöneticileri Valiliğin bu kararına tepki gösterdiler. (DİHABER)