Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, referandum çalışmaları kapsamında Samsun’da toplu açılış töreninde konuşma yaptı.

“Türkiye’nin 16 Nisan’da yeni yönetime geçme kararında Samsun’a büyük bir görev düşüyor” sözleriyle konuşmasına başlayan Erdoğan, “Kardeşlerim, Samsun aynı zamanda bir şehitler diyarı. Türkiye’nin bölücü terör örgütüyle yürüttüğü mücadelede son 1.5yılda Samsun’un 15 şehidi var. Samsun, Fırat Kalkanı operasyonun da şehitler verdi.

İki çocuğunu tek başına çalışıp yürüten Sevgi Yeşilyurt kardeşimiz o gece İstanbul’da, Boğaziçi Köprüsü’nde FETÖ’cü hainler tarafından vurularak şehit edildi. Kardeşlerim, bu ülkede Nene Hatunların eksik olmayacağını gösteren Sevgi kardeşimizin kahramanlığı da nesilden nesile aktarılacaktır. Şehitler tepesini boş bırakmayan askeriyle, korucusuyla, polisiyle, kadınıyla, erkeğiyle, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir gün bile şehitlerimizi unutursak kalbimiz kurusun. Şehitlerimizin aziz hatıralarını malzeme edecek bir söz söylersek dilimiz kurusun. Bir kez bile şehitlerimizin emaneti olan bu ülkeye ihanet edersek aldığımız her nefes bize haram olsun. Biz bu ülkeyi, bu milleti ölümüne sevdik. Bu sevginin önünde hapishane demirleri bile duramadı. Nice tuzaklar, nice arkadan hançerlemeler duramadı” dedi.

AVRUPA’YA YÜKLENDİ

Avrupa’ya eleştirilerini sürdüren Erdoğan, şunları söyledi: “Darbeciler dahi vazgeçiremedi. Hani Avrupa’daki gösterilerde pankartlara resmimizi koyup, kafamıza silah dayıyorlar ya? Sanıyorlar ki bu şekilde bizi korkutacaklar, bu yoldan geri döndürecekler. Unutmayın, Rabbim ne buyuruyor? Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler. Ancak siz bilemezsiniz.

Bunların, pankartı mı bizi yolumuzdan döndürecek? Yaptığınız terbiyesizlik. Sizin sicilinizde bir kara leke olarak kalacak. Biz tehditlere eyvallah etmeyiz. Güya İsviçre bu olayla ilgili soruşturma açmış. Her şey İsviçre hükümetinin, polislerinin gözü önünde oldu. Polislerinin korumasıyla oldu. Bu gösteri, İsviçre Parlamentosu’nun önünde oldu, Alp dağlarının tepelerinde değil. Siz kimi aldatıyorsunuz? Samimi olduğunuza inanmamızı istiyorsanız, teröristleri derdest edip kapının önüne koyarsınız. Teröristler ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyor. Almanya öyle, Belçika öyle, Hollanda öyle. Alman polisinin arabasında PKK’lı terörist eylem yapıyor. Ya bunların hepsi elimizde.”

Hayır’ çadırına giren Erdoğan sinirlenerek çıktı: Asıl yalancı sizsiniz!

KILIÇDAROĞLU’NA DERSİM KATLİAMI İLE YÜKLENDİ

Erdoğan, bugün Sarıyer’de ziyaret ettiği “Hayır” çadırına ilişkin ise şunları paylaştı: “Bu sabah gelirken ‘Evet’ çadırının kurulduğu bir yere uğradım. Kendi semtimde. Yanında da ‘Hayır’ çadırı vardı. Dedim şimdi Samsun’a gidiyorum, bir de ‘Hayır’ çadırına uğrayayım. ‘Hayır’ çadırındakilere ‘Niçin hayır diyorsunuz’ diye sordum. Dediler ki; biz, çağdaş bir Türkiye istiyoruz. Yani şu anda çağdaş bir Türkiye yok. Neyimiz eksik dedim. Köprülerimiz, hızlı tren, okullar. Bunlar yok mu? 14 sene önce bunlar var mıydı? Maalesef, bakıyorsunuz söylediği lafa bakın ‘Siz Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne niye bu adı koydunuz?’ Dedim ki; çok ayıp. Yavuz Sultan Selim Han’ın padişah olduğu zaman Osmanlı’nın toprağı neydi biliyor musunuz?

18 milyon metre kare. Böyle bir Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye başında olan sultanın adını böyle bir köprüye koymaktan daha önemli ne olabilir. Olaya bakış ne? Mezhepçilik. Hemen arkadan biri geldi ‘Siz Aleviler ile Sünnileri ayırıyorsunuz’. Biz kimseyi ayırmadık. Böyle bir ayrım varsa Kılıçdaroğlu’nun kendisi Alevi. Hem de bir siyasi partinin başında. Neyi eksik? Ben Dersim katliamını lanetledim. Ama o lanetleyemedi. Lanetlerse çünkü bir yerlere dokunacak.”

’14 YILLIK SİYASETİMİZDE KAVGA YOK’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ses kaydını dinleten Erdoğan, “Şimdi diyorum ki; Sayın Kılıçdaroğlu. Kavga etmesinler diye biz bunu birleştirdik. Ama dersine çalışmadın. Okumadın bu maddeleri. Ama artık böyle bir şey yok. Bir tane, iki tane bilemedin üç tane de yardımcısı var. Siyaset dürüst olmalıdır. Biz 14 yıldır ülkeyi yönetiyoruz. Kavga var mı? Yok. Sezerle çalıştığımızda sorunlar yaşamadık mı? Yaşadık. Ama sabrettim. ‘Devletin tepesinde kavga olmaz’ dedim. Sonra Sayın Gül, aynı ekolden geliyoruz, sıkıntı yaşamadık.

DAVUTOĞLU’NU ES GEÇTİ

Şimdi benim cumhurbaşkanlığımda Sayın Binali Bey ile herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bizim derdimiz bu değil. Daha büyük yatırımlara adım atmamız lazım. Çünkü bizim hedefimiz başka. Biz istiyoruz ki Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkaralım. Ah, ah. Bu ülkeye neler çektirdiler” diye eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yu anmaması dikkat çekti. (DİHABER)