Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) referandum bildirileri işçi havzalarında elden ele gezmeye devam ediyor. Bugün, “Başkanlık mı, kıdem tazminatı mı?” başlıklı bildiriler Esenyurt ilçesindeki Kıraç mahallesinde dağıtıldı.

Bildiri dağıtımına DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi, Cam Seramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Arslan, DİSK’e üye sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri ile DİSK üyesi işçiler katıldı. İşçi servislerinin yoğun olarak bulunduğu bölgede DİSK’in bildirileri servislerin içlerine dağıtıldı.

Bildiri dağıtımının ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada, “Bu ülkenin ihtiyacı bir kişiye daha fazla yetki vermek değildir; bu ülkenin ihtiyacı iştir, aştır, ekmektir, demokrasidir” dedi.

ADANA’DA ‘HAYIR’ BİLDİRİLERİ DAĞITILDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, referandum çalışmaları kapsamında Seyhan, Yüreğir ve Çukurova ilçelerinde bulunan Şakirpaşa, Denizli, Yeşilbağlar ve Turgut Özal mahallelerinde “Hayır” bildirisi dağıttı. HDP’liler yurttaşları ölümlerin ve katliamların son bulması için “Hayır” demeye çağırdı. HDP’liler esnafların genel durumuna değinerek, ekonominin kötü gidişatı ile ilgili tartışma yürüttü. Yurttaşlar da, çocuklarının geleceği, insanların ölmemesi ve ülkeye barışın gelmesi için “Hayır” diyeceklerini belirtti.

SİİRT’TE HAYIR’IN GEREKÇELERİ ANLATILDI

Siirt’te Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde yürütülen referandum çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. HDP ve DBP’li yöneticiler kentin tüm mahallelerinde “Hayır” bildirileri dağıttı. Heyet, yurttaşlara 16 Nisan’da sandığa gitmelerinin önemini anlatarak, “Hayır” demelerinin gerekçelerini aktardı.

ANTALYA’DA TÜRKÜLÜ HAYIR ÇALIŞMASI

Antalya’da HDP’li kadınlar referandum çalışması kapsamında , Muratpaşa ilçesinde bulunan Kapalı Yol’da stant kurarak halka bildiri dağıttı. Kadınlar kurdukları stantta ellerinde “18 maddede kadın yok” ve “Hayır” dövizleri taşıdı. HDP’li kadınlar türkü ve halaylarla yurttaşlara neden “Hayır” demeleri gerektiğini anlatarak, herkesi “Hayır” demeye çağırdı.

Yoldan geçen yurttaşlar da, kadınların türkü ve halaylarına alkışlarla destek verdi. Kadınların “Hayır” standına ilgi yoğundu. Yoldan geçen bir yurttaşın “Özgür bir Türkiye için ‘Hayır’ diyeceğim. Ülkede oluşan kaosa karşı ‘Hayır’ diyeceğim” demesi alkışlandı.

MERSİN’DE KADINLAR KÖLE ZİHNİYETİNE HAYIR DİYOR

Mersin HDP İl Örgütü, Akdeniz, Yenisehir, Toroslar ilçelerinde referandum çalışmalarını bildiri dağıtımı ve halk toplantıları düzenleyerek sürdürüyor. Bildiri dağıtımı Yenişehir ve Toroslar ilçelerinde devam ederken Akdeniz İlçesinde ise halk toplantısı düzenlendi.

Referandum için mahalle mahalle dolaşarak “Hayır” anlatmaya devam eden HDP İl Örgütü bugünkü çalışmasını “Kadınlar neden ‘Hayır’ demeli” konulu bir toplantı ile gerçekleştirdi. HDP İl Eşbaşkanı Hatice Şahin ve HDP PM Üyesi Bedriye Yorgun’un katıldığı toplantıya birçok mahalleli kadın katılırken toplantı da kadının neden “Hayır” demesi üzerine tartışma yürütüldü. Toplantıda konuşan HDP PM üyesi Yorgun, referandumda kadınların “Hayır ” örgütlemesi gerektiğini getirilmek istenen Başkanlık sistemine, kadınların eve kapatılmasına ve köleleştirilmesi zihniyetine kadınların “Hayır” demesi gerektiğini söyledi. Yorgun, kadınların her alanda “Hayır” ı örgütlemesi gerektiğini ifade etti.

Toplantı kadınların “Hayır” için örgütlenmesi kararı ile son buldu. (DİHABER)