İzmir’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarından 12 kişinin gözaltına alınması Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. “Susmuyoruz Korkmuyoruz Buradayız” pankartının açıldığı açıklamaya HDP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi katılırken, “Hayır diyenleri susturamazsınız” ve “Bir Gençlik Var Başkanlığa Hayır” dövizleri açıldı.‘HER ŞEYE RAĞMEN HAYIR’

Açıklamayı yapan Öğrenci Kolektifleri üyesi Emine Akbaba, referandum sürecinde AK Partinin hayır çalışmalarına karşı uyguladığı baskı ve tehditler her geçen gün artarak sürdüğünü belirtti. Akbaba, “Bekir Bozdağ ‘Bir hayırcı bile gözaltına alınırsa istifa ederim’ diyedursun, her geçen gün Hayır’ı örgütleyen, Hayır’ın sesini yükselten bizler, her türlü baskı, gözaltı ve tutuklamalar ile karşı karşıyayız. Hollanda’ya demokrasi dersi veren AKP ve Tayyip Erdoğan bugün sabah operasyonları ile Hayır’ın sesini kısmaya çalışıyor. 18 yaşındaki gençlere siyaset hakkı tanıyacağını söyleyen AKP, bugün tacize, tecavüze, şiddete, erkek egemenliğine, tek adama hayır diyen kadınları gözaltına alıyor” şeklinde konuştu.

‘SUSMUYORUZ’

Ellerine bir liste hazırlayan polisleri hayırcı avına çıktığına dikkat çeken Akbaba, “Sosyal medya paylaşımları ve 8 Mart’a katıldıkları gerekçesiyle sabah operasyonuyla 12 kadın evlerinden gözaltına alındı. Evlerinde arama yapılan kadınların bilgisayar, telefon ve kişisel eşyalarına el konuldu. Avukatlarına haber verilmesi bile engellenmiştir. Bizler buradayız! Okulumuz, adresimiz bellidir. Sabah evlerimize gelerek yaratmaya çalıştığınız baskılara karşı susmuyoruz” dedi.

Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.

AKA-DER VE KALDIRAÇ’TAN İZMİR GÖZALTILARINA TEPKİ!

Ankara’da da Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen Kaldıraç ile Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) üyeleri basın gözaltılara karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. “Baskılar bizi Yıldıramaz” ve “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atan grup “Hayır çalışmaları engellenemez, baskılar bizi yıldıramaz” pankartını açtı. Grup aynı zamanda, “Fiili duruma da yasallaşmasına da, geçmişine de, geleceğine de Hayır” dövizini açtı.

‘GÖZALTILARLA FİİLİ DURUM YASALLAŞTIRILIYOR’

Grup adına açıklamayı Kaldıraç Dergisi okuru Semra Demir okudu. Demir, hiçbir hukuki dayanağı olmayan keyfi gözaltılarla “Fiili durumun” yasal hale getirildiğine vurgu yaparak, “Halka soruyoruz diye demokrasicilik oynadıkları referandumda geldikleri aşama, ‘Hayır’ diyenleri terörist ilan etmek, ‘Hayır’ çalışmaları yürütenleri gözaltına almak olmuştu. Ne referandum için ‘Hayır’ kampanyası yapmak, ne de 8 Mart’a katılmak gözaltı gerekçesi değildir, olamaz” ifadelerini kullandı.

‘DİRENME İSTEĞİ TOPLUMUN TÜM HÜCRELERİNİ SARIYOR’

“Gezi Direnişi, Kobane, 7 Haziran ve ‘Hayır’ın örgütlenmesi vakur bir sabırla gelişen direni mayalanıyor, direnme isteği toplumun tüm hücrelerini sarıyor” diyen Demir, iktidarın bu gerçeği bildiği için saldırdığını ifade etti.

‘KORKAK VE YARINSIZSINIZ’

Milyonların isteklerinin zor kullanılarak bastırılamayacağını ifade eden Demir, şunları söyledi: “Bizim sınırlarımız yok, biz toplumun içerisindeyiz, her sokakta, her köşe başında, parklarda, mahallelerde direniyoruz. Hatta şimdi hayır komiteleri, hayır meclisleri örgütlemekle meşgulüz. Tam şu anda hala direnişi örgütlüyoruz. ‘Hiç ‘Hayır’ dedi diye gözaltına alınanı gördünüz mü?’ diye sorarken kapılarımızı kırdınız, evlerimize girdiniz. Korkak ve yarınsızsınız.” (DİHABER)