Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Urfa şubesi, cezaevlerinde 40’ıncı gününe giren açlık grevlerine dair basın toplantısı düzenledi. Şube binasında yapılan basın toplantısında konuşan şube Eşbaşkanı Eylem Salar, cezaevlerinin her zaman hak ihlalleri ile gündeme geldiğini belirtti. 1980 darbesinden sonra cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı siyasi tutsakların başlattığı ölüm orucu eylemlerini hatırlatan Salar, “Cezaevlerinin birer toplama kampına dönüştürülmesi sürecine tepki olarak gerçekleştirilmiş ve 5 insanın yaşamını yitirmesine sebep olmuştur. Daha sonra bunu 19 Aralık 1919’da siyasi tutukluların açlık grevlerini bastırmaya yönelik katliam izlemiştir ”dedi.

Şakran’da açlık grevinin 43. gününde baskılar arttı

‘KAYGILARIMIZ ARTIYOR’

Cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluk ve keyfi uygulamaların ceza içinde ceza çektirmeyi amaçladığını belirten Salar, “Her türden işkence, hak ihlali ve onur kırıcı saldırılar sürekli hale gelmiş ve özellikle OHAL ile birlikte bu durum daha çok artmıştır. Politik nedenlerden kaynaklı cezaevlerine mahkûm edilen ve taleplerini kamuoyuna paylaşan tutsakların başlattıkları açılık grevi eylemleri her geçen gün kaygılarımızı artırmaktadır” diye konuştu.

Şakran Cezaevinde süren açlık grevi tehlike sınırına dayandı #ZindanlaraSesVer

‘ÖLÜMLERİ DURDURUN’

Açlık grevi eylemlerinin 40’ıncı gününe girdiğine dikkat çeken Salar, açlık grevinde olan tutsaklarda ciddi kilo kayıplarının başladığını ve sağlık yönünden kalıcı, telafisi olmayan bedende ve beyinde hastalıkların baş göstermemesi için yetkililerin acilen çözüm yoluna gitmeleri gerektiğini ifade etti. İnsanların yaşam ve sağlık hakkını koşulsuz savunan sağlık emekçileri olduklarını belirten Salar, “Yetkilileri bir kez daha acil olarak sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Gittikçe kalıcı hasar ve ölüm riskinin arttığı ve yurdun dört bir yanında devam eden açlık grevlerine kulaklarınızı tıkamayın. Gözünüzü yummayın. Ölümleri durdurun” dedi. (DİHABER)

Cezaevlerindeki açlık grevi sürüyor, tutukluların durumu kötüye gidiyor

Açlık grevindeki tutsaklara işkence

‘Cezaevlerinden tabutlar çıkmadan açlık grevine sahip çıkalım’