Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan referandum çalışmaları için geldiği Antalya’da 16 Nisan referandumunun önemini ve neden “Hayır” denilmesi gerektiğini dihaber’e anlattı. Türkiye halklarına sunulan 16 Nisan referandumuyla milliyetçi bir koalisyonun oylandığını hatırlatan Paylan, AK Parti’nin 2 yıldır tekçi bir ideolojiyi ve Anayasayı kabul ettirmek için halka baskı ve zulmü reva gördüğünü aktardı.

‘ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ HAFTAYI ÇOK İYİ DEGERLENDİRMELİ’

Bu referandumun halklar için çok önemli olduğunu söyleyen Paylan, referandumda “Evet” çıkması halinde halkların üzerindeki baskı ve zulmün artacağına değinerek, “Ben Türkiye insanın vicdanına güveniyorum. Türkiye insanı çok renkli ve çok kimlikli. Yapılan bunca haksızlığa karşı siyasi iktidara büyük bir öfke biriktirdi. Halk biriktirdiği bu öfkeyi de 16 Nisan’da sandıkta ‘Hayır’ diyerek gösterecektir. Bunun için 16 Nisan’a kadar kalan bu üç hafta çok önemlidir” şeklinde konuştu.

‘ÜLKENİN FEKALETİNE HAZIRLANIYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AK Parti’nin ülkeyi felakete hazırladığını ifade eden Paylan, “Dünyada buna benzer çok örnekler var. Bütün bu örneklerin hepsi belli bir süre güçlerinin tadını çıkartabildiler; ama sonrasında ülkelerini felakete götürerek yüzlerce insanın yaşamını yitirmesine neden oldular. Biz buna benzer felaketlerin bizim ülkede de olmaması için mücadele veriyoruz. Tek adam düşüncesi mutlaka hatalar yapar. AKP geçmişte bir sürü hata yaptı şimdi bütün yetkiyi ele alırsa daha büyük hatalar yapacak ve bunun önüne geçebilecek kimseyi bırakmayacağı için bütün planlamasını 16 Nisan’dan sonraya bırakmıştır. 16 Nisan’da alabilecek bir başarı ile her şeye ben karar vereceğim düşüncesi ile elinden ne gelirse ve keyfi olarak her şeyi yapacaktır. Bunun önüne geçmek için ‘Hayır’ demek çok önemlidir” ifadelerinde bulundu.

’16 NİSAN’DA BİR OY ÇOK ÖNEMLDİR’

“Biz bir barış süreci geçirdik” diyen Paylan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni hatırlatarak, “MHP ile oluşan birliktelik milliyetçi bir birlikteliktir. Biz 16 Nisan’da bu milliyetçi anlayışı oylayacağız ya buna karşı çıkıp ‘Hayır’ diyeceğiz. Ya da ‘Evet’ diyerek tekçi anlayışı kabul edeceğiz. Biz bu anlayışı ‘Hayır’ dediğimiz anda Tayip Erdoğan ve Devlet Bahçeli halkın önüne kurdukları duvara kendileri çarpmış olacaktır. Tekçi anlayışın daha fazla acıya yol açmaması için ve demokratik bir yol ile her şeyin çözülmesi için ‘Hayır’ denilmesi gerekir” çağrısında bulundu.

DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İÇİN ‘HAYIR’

Paylan, “Osmanlının son döneminde de Cumhuriyetin başlarında da tekçi milliyetçi bir anlayış egemen oldu. Bu eşitliği anlamayan ve bu eşitlik isteyenleri ise katliamlara uğratan bir anlayış hakim oldu. Ve hala bu anlayış AKP hükümeti ile devam etmektedir. Türkiye toplumuna, Osmanlı dönemindeki tekçi anlayışı AKP hükümeti bu referandumla getirmeye çalışmaktadır. Biz bir şeklide tekçi anlayış yerine çoğulcu anlayışı getirmemiz lazım, bunu da 16 Nisan’da referandumda ‘Hayır’ diyerek oluşacaktır” dedi.

Herkesin az ya da çok kendini içinde hissedeceği bir toplumsal sözleşmeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Paylan, bunun da demokratik bir anayasadan geçtiğini belirtti. “Eğer demokratik bir anayasayı getirebilirsek herkes bu topraklarda huzur ve özgür bir şekilde yaşama şansı bulur ve sorunlarımızı demokratik yollarla çözüme kavuşturabiliriz” diyen Paylan, “Mesele Osmanlı’ya dönmek değil artık mesele demokratik bir Türkiye. Asıl görevimiz demokratik bölgeyi ve topyekun coğrafyamızı barışa kavuşturmaktır. Buna giden yolun ilk adımı önce ‘Hayır’ı başarmaktır” şeklinde konuştu. (DİHABER)