Şakran’da açlık grevinin 43. gününde baskılar arttı

Şakran Hapishanesi’nde tutsaklar 43 gündür açlık grevinde. Açlık grevi ve hapishane koşullarına ilişkin rapor yayınlayan İHD Genel Merkezi, İzmir Valiliği İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin tutsaklarla ve idareyle yaptığı görüşme sonrasında baskıların daha da arttığına dikkat çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran Hapishanesi’ndeki PKK ve PAJK’lı tutsakların sürdürdüğü açlık grevine ilişkin rapor yayınladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, Kürdistan’da süren ablukanın kaldırılması ve halkın güvenliğinin sağlanması ile hapishanelerdeki hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle başlatılan açlık grevi, 43. gününde.

Şakran Cezaevinde süren açlık grevi tehlike sınırına dayandı #ZindanlaraSesVer

İHD’nin yayınladığı raporda şu bilgiler yer aldı:

-Ağır tecrit uygulanmaktadır. Havalandırmada koğuşlar birbirini görememektedir. Ayakta sayım alınmaktadır. Koğuşlar çok kalabalıklaşmış, yatak yeterli değildir. Kalabalık olduğundan havasızlık artmıştır. 10 kişilik odalarda 15-20 kişi kalmaktadır. Havalandırmaya çıkarılırken ayakkabı çıkar-giy uygulaması başlamıştır.

-Doktor ihtiyaçları çok geç karşılanmakta ya da doktora hiç ulaşılamamaktır. Kelepçeli muayene ettirilmek istenmektedir.

-Sosyal alanlar yasaklanmıştır. Buna kütüphane de dahildir. Kitap kısıtlaması getirilmiş, yasak olmayan kitaplar bu sefer cezaevi eğitim kurumu kararıyla yasaklanmaya başlamıştır. Fazla detaylı basılmış gerekçesi ile atlas bile verilmemiştir. Sözlük çok kalın bulunarak yasaklanmıştır.

-Zaman zaman koğuşlara aniden arama yapma bahanesiyle baskınlar yapılmaktadır. 40-50 robokop kıyafeti giymiş gardiyanlar tarafından yapılan bu baskınlarda tutuklular küfür eşliğinde darp edilmişlerdir. Tutukluların yazdıkları kitap ya da çevirileri dışarı çıkarmaları engellenmiştir.

-Koğuşlara 24 saat gözetleyen kameralar takılmıştır.

-T2’de Kürtçe türkü eşliğinde halay çeken tutuklular topluca hücre cezası almışlardır.

-Mektuplara el koyma başlamıştır. Yaka kartı uygulaması getirilmiştir. Takmayı kabul etmeyenlerin aileleriyle görüşmesi ve telefon hakları engellenmiştir.

-Havalandırmalar telle kapatılmaya başlamıştır. Mahpuslar görüşe çıkarılırken bile tek sıra halinde yürümeye zorlanmaktadır.

-Açık görüş odalarında 4-5 gardiyan masa aralarında dolaşarak kasıtlı bir şekilde hem tutukluları hem görüşçüleri taciz etmektedirler. Tutuklular 7 Şubat açık görüşünde bunu protesto etmişler ve görüşü 10 dakika içinde sonlandırmışlardır. Sürgün gelen tutuklulara çıplak arama dayatılmakta kabul edilmeyince zorla soyulup darp edilmektedirler.

-Şakran çocuk bölümünde Ocak ayında 6 çocuğa ağır şekilde işkence uygulanmıştır. Gerekçe aralarında Kürtçe konuşmalarıdır. Bir çocuk zaten Türkçe bilmemektedir. Önceden verilmiş bir hak olan ödül izni hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırılmıştır. Bu izin aileleri uzakta olan tutuklulara sağlanan 2-3 saatlik bir görüşme iznidir. İhlal edilen hakları için tutuklular her gün bazen 70’e varan dilekçelerle idareye seslerini duyurmaya çalışsalar da reddedilmiş, idareyle diyalog kuramamışlardır.”

Raporda, İzmir Valiliği İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin hapishaneye giderek tutuklular ve idare ile görüştüğü kaydedildi. Görüşmeden 4 gün sonra baskıların daha da arttığına dikkat çekildi. (ETHA)

Cezaevlerindeki açlık grevi sürüyor, tutukluların durumu kötüye gidiyor

Açlık grevindeki tutsaklara işkence

‘Cezaevlerinden tabutlar çıkmadan açlık grevine sahip çıkalım’
One thought on “Şakran’da açlık grevinin 43. gününde baskılar arttı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir