Cezaevlerindeki açlık grevleri devam ediyor. Hak ihlalleri de gün geçtikçe ağırlaşıyor. İzmir Aliağa Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi T-4 koğuşundaki siyasi tutuklular, 22 Mart tarihinden bu yana süresiz-dönüşümlü açlık grevinde. Ağabeyi Mübarek Nas ile yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde baskıların arttığını dile getiren tutuklu Kamuran Nas, hak ihlallerinin ciddi boyutlara ulaştığını ve süresiz dönüşümlü açlık grevini bir ay boyunca devir aldıklarını aktardı.

Şakran Cezaevinde süren açlık grevi tehlike sınırına dayandı #ZindanlaraSesVer

‘TUTUKLULARA 6 AY GÖRÜŞ YASAĞI’

Kardeşi Kamuran Nas’ın aktarımlarını dile getiren ağabey Nas, ihlallerin fiziki işkencelere vardığını, suyun kesildiğini ve gardiyanların koğuşlara baskın yaparak hakaretler savurduğunu dile getirdi. Cezaevi yönetiminin görüş günlerinde kısıtlamaya gittiğini aktaran Ağabey Nas “Daha önce ayda bir olan görüş günü, iki aya çıkarıldı. Bu son dönemde de tutsakların başlattıkları açlık grevinden dolayı tutsaklar 6 ay görüş yasağı almış” dedi.

Şakran’da açlık grevinin 43. gününde baskılar arttı

TUTUKLULAR ÇIRIL ÇIPLAK SOYUNDURULUYOR’

Cezaevi idaresinin son günlerde uyguladığı işkence uygulamasına da değinen ağabey Nas, “Kardeşimin aktarımına göre son günlerde tutsakların kaldığı koğuşa gece saatlerinde baskın yapan gardiyanlar tutsakları koğuşlarından çıkarıp çırılçıplak bırakıyorlar ve de çok soğuk bir ortamda bırakıyorlarmış” dedi. Tutukluların taleplerine hükümetin kulak vermesini isteyen ağabey Nas, biran önce baskı ve işkencenin son bulmasını ve tutukluların taleplerinin karşılanmasını istedi.

İddialar üzerine aradığımız cezaevi ise konu ile ilgili resmi bir başvuru yapılmadan bilgi veremeyeceklerini belirtti. (DİHABER)

Cezaevlerindeki açlık grevi sürüyor, tutukluların durumu kötüye gidiyor

Açlık grevindeki tutsaklara işkence

‘Cezaevlerinden tabutlar çıkmadan açlık grevine sahip çıkalım’

TTB: Açlık grevleri kritik aşamada, yetkililer görüşmeli