Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü sınırında savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 34 yurttaşın aileleri, katliamın 274’üncü haftasında da bir araya gelerek eylem gerçekleştirdi. Kaybettikleri yakınlarının mezarlarının başında bir araya gelen aileler, üzerinde “Roboski için, adalet için failler yargılansın” yazılı pankart ile yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Bombardımanda yaşamını yitiren Serhat Encu’nun ağabeyi Veli Encu, aileler adına açıklamada bulundu.

Adaletin tesis edilmesi için ilk olarak Roboski’de öldürülen 34 yurttaşın faillerinin açığa çıkartılması gerektiğine vurgu yapan Encu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan referandumda oylanacak anayasa değişikliklerini, daha çok demokrasi, hak ve hukuk getireceklerini belirtiyor. Bu laflar ile bu ülkede birilerini kandırabilirler ama buna kanacak olan son halk Roboski halkıdır. Zira bize hukukun tecelli edeceği sözünü veren AKP iktidarı olayın sümen altı edilmesi için en büyük uğraşı veren taraf oldu” sözleri ile Erdoğan ve AK Partiye tepki gösterdi.

‘SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEYEN BİR İKTİDARA HAYIR DİYECEĞİZ’

Kendilerine verilen sözü yerine getirmeyen bir iktidara referandum seçimlerinde “Hayır” oyu vereceklerini aktaran Encu, “Kürt illerinde izi silinmeyecek bir süreci yaşatan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz. Katliamda kardeşi dahil onlarca akrabasını kaybetmiş olan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’yu aylardır hapseden, Taybet Ana’nın cenazesini günlerce sokakta bekleten, cesetleri buzdolabında bekletilmek zorunda bırakan bir iktidara tabi ki ‘Hayır’ diyeceğiz” sözleri ile referandum seçimlerinde kullanacakları tercihin nedenlerini sıraladı. (DİHABER)