DTK, TJA, DBP, HDP heyeti Şırnak buluşmasının ardından yönünü Silopi’ye çevirdi. Silopi girişinde bulunan kontrol noktasında durdurulan heyet araçları yapılan aramanın ardından ilçeye geçti. Silopi’de heyet İpekyolu, Birinci Cadde, İkinci, Üçüncü, Dördüncü caddeler üzerinde şehir turu yaptı. Caddelerin ardından yıkımın en çok yaşandığı Başak Mahallesi’nde tur atan konvoy HDP ilçe binası önüne geçti. Konvoyun geçtiği her yerde yurttaşlar sokaklara dökülerek birlikte sloganlar eşliğinde yürüdü. Engellilerden, yaşlı ve çocuklara kadar 7’den 70’e konvoyu herkes takip etti.

SİLOPİ’DE İNSAN SELİ

Polis ardından heyeti parti binası önünde karşılamaya çalışan kitleye müdahale etmeye çalıştı. Heyetten Osman Baydemir’in konuşmasına izin vermeyen polis, kitlenin üzerine yürüdü. Kitle ise polisin tavrına rağmen bölgeyi terk etmeyerek, büyük bir coşku içinde “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Bu sırada polis gazeteci Nedim Oruç’u gözaltına almaya çalıştı. “Yakalama kararı var” gerekçesiyle Oruç’u alan ve GBT kontrolünden geçiren polis heyetin de ısrarı üzerine Oruç’u bıraktı.

Silopi’deki şehir turunun ardından konvoy Cizre’ye doğru hareket etti. Şehir turu sırasında insanlar sokaklara dökülerek heyeti selamladı. Cizre’nin simgesi olan çarşaflı kadınların zafer işaretleriyle sokaklara çıkması dikkat çekti. Yine ellerine telefonlarını alan yurttaşlar konvoyu fotoğrafladı. İnsanların heyecanlandıkları zaman zaman gözlerinin yaşardığı görüldü.

SLOGANLARLA KARŞILAMA

Birçok kişi “Baş göz üzerine geldiniz” anlamında ellerini başarının üzerlerine koydu. Çocuklar koşarak ya da bisikletleriyle konvoyu takip etti. Cizre Asri Mezarlığı çıkışında çocuklarının mezarlarından gelen anneler de heyeti büyük coşku ile selamladı. Osman Baydemir yine otobüsten kitleyi selamlayarak, “Merhaba sizin direnişinize, ittifakınıza, selam. Bu selamınız, duruşunuz; 16 Nisan’daki sonucu gösteriyor. Emekleriniz boşa gitmeyecek. Hiçbir zorluk sonsuza kadar devam etmez. Bu kış bitecek bahar geliyor. Sizlere Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın selamını getirdik” dedi. Parti binası önünde de yurttaşlar heyeti bayraklarla karşıladı. Sık sık ” Em dibejin Na” diye sloganlar atıldı.
Heyet HDP, DBP ilçe binası önüne geldiğinde yurttaşlar bayraklarla ve Mehmet Tunç’un “bizimle grur duyun” sözüne atıfta bulunarak “Cizre sizinle gurur duyuyor” sloganları attı.

‘SİZ KÜRDİSTAN’IN YÜREĞİSİNİZ’

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, heyet adına kitlenin direnişini selamladı. Şırnak ve Silopi’deki gezilerine başladıklarını dile getiren Güven, yaşamlarını yitiren Asya Yüksel, Mehmet Tunç’un anıları önünde eğildiklerini söyledi. Güven, “Bizim programımız Şırnak ve Silopi’de başladı. Biz bir kez daha gördük ki bu halk hala ayakları üzerindedir, canlıdır, hala onuruna sahip çıkıyor. Bu Newroz’da da ortaya çıktı ki devlet bir araya gelerek hala “Biz ne yapabiliriz. Biz tankımızı, topumuzu getirdik, evlerini yıktık, çocuklarını öldürdük ama biz onların iradesini kıramadık’ diyorlar. Biz sizin o iradenize hayranız. Siz Kürdistan’ın yüreğisiniz. Biz biliyoruz ki bu direnişinizle Kürdistan’ın da, başkan Apo’nun da özgürlüğünü getireceksiniz” dedi.

‘BU BAHAR KÜRTLERİN BAHARIDIR’

Annelerin yasaklar direnişinde gösterdiği direnişin tüm dünyaya örnek olduğunu söyleyen Güven, “Şimdi her ne kadar başkanlarımız Selahattin Demirtaş, Figan Yüksekdağ, Sabahat Tuncel’i tutuklamış olsalar da, belediyelerimize el koysalar da irademizi kıramazlar. Size müjdeyi verebilirim ki; bu bahar Kürtlerin baharıdır. Bakur, Başur, Rojava ve Rojhılat’ın baharıdır. Cizîra Botan halkı, biliyoruz ki Rojava’da büyük kazanımlar elde ettik. Sizin emeğinizle özerk Kürdistan’ı kuracağız” diye ifade etti.
Güven, 16 Nisan’da herkesi sandığa gitmeye ve Cizre’nin mesajını vermeye çağırdı.

‘HAYIR’ KAPISINI AÇACAĞIZ’

HDP Sözcüsü Osman Baydemir ise, bir amaçlarının olduğunu onun da adalet, birlik, eşitlik gelmesi için çalıştıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bütün herkes kendi diliyle yaşasın, bütün herkes kendi kökleri üzerinde yeşersin diye mücadele ediyoruz. Ancak zalim her dönemde zalimdir. Cizîra Botan’dan, Mem u Zin’in, Orhan Doğan’ın, zulme ne olursa olsun baş eğmeyenlerin mekânından tüm Türkiye’ye bir mesaj vermek istiyorum. Şiddet, zorla, yıkımla hiçbir sonuç elde edilemez. Ey zalimler; siz baş üzerinden baş aldınız, taş üstünde taş bırakmadınız bizler yüreğimizi, canlarımızı yitirdik. Sizler de katil oldunuz. Katil olmakla, mazlum olmakla bu mesele çözülmez. Bu meselenin tek bir çözüm yolu vardır. O da; 2013-15 döneminde olduğu gibi Kürt sorununa, siyasi olan bu soruna siyasi bir çözüm bulmaktır. O da Öcalan’ın açtığı barış, müzakere, diyalog yoluna girmektir. Barış yoluna dönmek için Kürt düşmanlığından hükümetin derhal vazgeçmesi gerekiyor. İşte Kürdistan coğrafyasının 4 bir yanından Kürt halkı bir mesaj verdi. Baskı ile zorla, sindirmeyle asla boyun eğmeyeceğinin mesajını verdi. Şimdi önümüz referandumdur. Her şeyden önce eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, binleri aşkın yönetici arkadaşlarımız cezaevindedir. Böylesi gayrimeşru ortam içinde referanduma gidiyoruz. Ama emin olun ki Cizre, Şırnak, Diyarbakır, Serhat yani Kürt halkı bir kez daha 16 Nisan’da 80 milyonun hakları, aydınlık geleceği için sandık başına giderek ‘Hayır’a giden kapıyı açacak. Bir kez daha diyorum ki; devlet kendi yanlışı, hatası ile yüzleşme ve halkın açacağı ‘Hayır’ yolunda bir başlangıç yapacağız. Biz HDP olarak bir kez daha bu coğrafyada kan, gözyaşı dökülmemesi için var gücümüzle halkımızın açacağı ‘Hayır’ kapısına sahip çıkacağız. Şırnak, Silopi ve Cizre’de şahit oldum ki insanların göz bebeklerinde umuda, sevgiye bakıyor, yaralarının sarılmasını bekliyor. Bu halkın yaralarının saracak en büyük ilaç barışa geri dönmektir. Bu halkın evlatlarının acısını dindirecek en büyük ilaç yeni evlatları toprağa vermemektir. İnşallah 16 Nisan’da bu müjdeyi, Cizre, Botan halkımıza vermiş olacağız.”

Bugün Regaip Kandili olduğunu hatırlatan Baydemir, tüm annelerin bugün ellerini göğe kaldırarak barış için dua etmesini istedi. (DİHABER)