Referandumun en fazla tartışılan partisi kuşkusuz MHP. Hem bu referandum koşullarını hazırlaması bağlamında hem de daha önce AK Parti ile kurduğu ilişkiler açısından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aynı zamanda kendi tabanı ve seçmenlerinin tepkisiyle karşılaşıyor. MHP’den ortaya çıkan “Hayır” hareketinin tahmin edilenden daha büyük olduğu yerellerde daha fazla göze çarpıyor.

SEÇİM SONUÇLARININ SÖYLEDİKLERİ…

Konya MHP açısından önemli merkezlerden biri. MHP, Konya’da 7 Haziran seçimlerinde yüzde 16,45, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 11,4 oranında oy aldı. Buna karşılık AK Parti Konya’da 7 Haziran’da yüzde 65,45 oranında oy alırken, 1 Kasım seçimlerinde Konya’daki oy oranını yüzde 74,4’e çıkardı.

İNSANLARI BİRBİRLERİNE DÜŞMAN ETTİLER

Konya’daki MHP’liler, büyük bir çoğunlukla Hayır’a çok daha yakın duruyorlar ve Bahçeli’ye de son derece tepkililer. Daha önce iki dönem Konya’nın Cihanbeyli İlçesine bağlı İnsuyu beldesinde MHP’den Belediye Başkanlığı yapan Abdulkadir Öztürk, AK Parti’de yüzde 10, MHP’de de yüzde 80 oranında Hayır oyu çıkacağına inanıyor. MHP’de siyaset yapmış olmasına rağmen, toplumsal gerginliğe işaret eden ve bunun AK Parti ile derinleştiğini belirten Öztürk, “AKP devleti var. İnsanları birbirlerine düşman ettiler” değerlendirmesinde bulunuyor.

KONYALILAR KONUŞMAYA KORKUYOR

Konya’daki siyasi atmosferi de, “Konyalılar çok sessizler. Daha önce insanlar tercihlerini açık bir şekilde dile getiriyordu. Şimdi sessiz olmaları korkuttuklarını gösteriyor. Çünkü konuşanı, FETÖ’cü, terörist diye damgalıyorlar” diyor.

‘NE BEKASI, BEKA DEDİKLERİ KENDİ GELECEKLERİ!’

AK Parti ve MHP’nin seçim kampanyasını Cumhurbaşkanlığı sistemini anlatmak üzerinden değil de, “vatan, ülkenin bekası” gibi kavramlar üzerinden yürütmelerine de tepki gösteren Öztürk, “Vatan için, ülkenin bekası için diyorlar. Ne vatanı ne bekası? Ben bu davaya 30 yıl hizmet ettim. Bunu sırf Erdoğan istiyor diye getirdiler” dedi.

‘BAHÇELİ ERDOĞAN’A BORCUNU ÖDÜYOR’

MHP’deki liderlik kültürüne de işaret eden Öztürk, “Lider iş başındayken yeni aday çıkmayacağını” kabul ediyor ve şunları ifade ediyor:

“Bizim için Bahçeli siyaseten ölmüştür. Bugün genel seçimler olsun, MHP Bahçeli ile seçime girerse yüzde 3 oranında bile oy alamaz. Milliyetçi ve ülkücülerin yüzde 80’i Hayır diyor. Bakmayın Bahçeli’nin meydanlarda kalabalıklara seslendiğini, onun yaptığı mitinglere AKP’liler gidiyor. Bu Erdoğan ile Bahçeli’nin bir birini kurtarması operasyonudur. Erdoğan MHP kongresini yaptırmayarak Bahçeli’yi kurtardı, Bahçeli de şimdi Erdoğan’a borcunu ödüyor.”

Ayrıca referandumda oylamaya sunulan anayasa taslağının büyük bir tehlike olduğuna işaret eden Öztürk, “Bu tasarı geçsin, Türkiye Suriye’ye döner” uyarısında bulunuyor. (DİHABER)