Samsun’da gözaltındaki sosyalistler serbest bırakıldı

Siyasi soykırım operasyonları kapsamında gözaltına alınıp tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen HDP PM Üyesi Murat Çepni, SKM MYK Üyesi Züleyha Mangan ve SGDF üyesi Bahar Naz Karanlık serbest bırakıldı.

AKP/Saray iktidarının siyasi soykırım operasyonları kapsamında gözaltına alınan sosyalistlerin mahkeme işlemleri tamamlandı.

Sorgu işlemlerinin ardından savcılık, HDP Parti Meclisi Üyesi Murat Çepni, SKM MYK Üyesi Züleyha Mangan ve ESP üyesi Bahar Naz Karanlık’ı tutuklama, gözaltındaki diğer ESP üyeleri Fatma Çelik ve Yılmaz Güler ile SGDF üyesi Zafer Aydın ise adli kontrol şartı talebiyle mahkemeye sevk etti.

Çelik, Güler ve Aydın, adli kontrol şartı olmaksızın serbest bırakılırken, üç sosyalistin mahkemeye çıkarıldı. Haklarında tutuklama talebinde bulunan HDP PM Üyesi Murat Çepni, SKM MYK Üyesi Züleyha Mangan ve SGDF üyesi Bahar Naz Karanlık çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

HDP, ESP ve SKM üyeleri, 27 Mart sabahı Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından yapılan ev baskınları sonucunda gözaltına alınmıştı.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar, müvekkillerine savcılık sorgusunda, ESP tarafından düzenlenen etkinliklerin sorulduğunu aktarmış, demokratik eylem ve etkinliklerin yasadışı gibi gösterilmeye çalışıldığını söylemişti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir