Avrupa’da da AKP’liler ‘EVET’ için yardım paketi dağıtmaya başladı

AKP’liler, Fransa’nın Strasbourg kentinde camiler aracılığıyla ‘Evet’ oyu kullanacaklara yardım paketi dağıtırken görüntülendi.

Yurt dışında referandum için oy kullanma işlemleri devam ederken, AKP’liler Türkiye’den bilindik manzaraları Avrupa ülkelerine de taşıyor. AKP’liler, Fransa’nın Strasbourg kentinde camiler aracılığıyla ‘Evet’ oyu kullanacaklara yardım paketi dağıtırken görüntülendi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde oy kullanılan adresin hemen bitişiğindeki Yunus Emre Camii aracılığıyla dağıtıldığı öğrenilen paketlerin üzerinde ‘EVET’ ibaresi görülürken, aynı paketlerin üzerinde ‘Siyah Çay’ yazıldığı da fark edildi.

Çekilen fotoğraflarda AKP’lilerin ‘EVET’ yazılı paketleri araçlardan indirirken, üzerinde yazılama olmayan daha büyük paketlerden çıkarmaları da dikkat çekiyor. Bu da paketlerin gizlice taşındığı şüphesine yol açıyor.

Oy kullanma işleminin başladığı Salı günü görülen ‘EVET’ paketlerinin belirlenen kişilere oy kullandıktan sonra dağıtıldığı bilgisi verildi.

Skandala ilişkin ANF’ye konuşan bir HDP yetkilisi, konunun önce CHP temsilcileri aracılığıyla Strasbourg Başkonsolosu’na iletildiğini söyledi. HDP’li yetkili, konuya ilişkin kendilerinin de dün Başkonsolos’la konuştuklarını kaydetti.

HDP yetkilisi, Türkiye Başkonsolosu’nun kendilerine, “Dağıtımı yapan kişi (oy kullanılan) binanın dışında. Benim yapabileceğim bir şey yok” cevabını verdiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan tartışmalı bir kararla oy kullanma işlemi AKP’nin Avrupa’daki ajanlık faaliyetleriyle gündemde olan Diyanet Türk İslam Birliği (DİTİB)’e bağlı bir adreste yapılıyor. Ancak oy kullanma işleminin yapıldığı binanın hemen karşısında ise, rüşvet paketlerinin dağıtılmasında rol alan Yunus Emre Camii bulunuyor. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir