Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği ve TMMOB öncülüğünde düzenlenen Barış Mitingi’ne yönelik DAİŞ saldırısında oğlu Muhammet Karabulut’u kaybeden Baba Mehmet Zeki Karabulut, referandum seçimlerini değerlendirdi. Karabulut, patlama sonrası devletin kendilerine maaş olarak bağladığı 110 TL 75 kuruşu istemedikleri halde hesaplarına yatırılmasına tepkili.

‘OĞLUM KAN KAYBINDAN ÖLDÜ’

Patlama günü yaşadıklarını anımsayan Karabulut, o günü ise şöyle anlattı: “Patlamanın yaşandığı gün oğlumu aradım. Ulaşamayınca Ankara’ya gitmiş olmasından şüphelendim. Mitinge gittiğinden haberimiz yoktu. Defalarca aradım ama ulaşamadım. Yakınlarını aradım. Ankara’da olduğunu söylediler ama yaşayıp yaşamadığına dair bir bilgimiz yoktu. Saatler sonra tekrar aradığımda bir kadın açtı telefonu. Hemşire olduğunu ve oğlumun ise yoğun bakımda olduğunu söyledi. Oğlum 3 saat 16 dakika boyunca garın önünde yaralı halde bekletilmiş. Hastane bulundukları yere çok yakın olmasına rağmen devlet ambulansları sokmamış alana. Ve benim oğlum kan kaybından öldü. Bu devlet ki oğlumun eşyalarını bana teslim etmemiş, onların katilini mi bana nasıl teslim edecek? Onlardan nasıl bir adalet bekleyebilirim.”

‘DEVLET BİZİMLE DALGA GEÇİYOR’

Olaydan 2 ay sonra devletin patlamada yaşamını yitirenlerin ailelerine maaş bağlama kararını reddettiklerini ve resmi bir şekilde belirtilmesine rağmen 13 ay sonra paranın yatırıldığını dile getiren Karabulut, kendilerine gelen belgeye göre hesaplarına 110 TL 75 kuruş miktarında para yatırıldığını söyledi.

İstemedikleri bir parayı hesaplarına yatırılmış gördüklerinde rencide olduklarını ifade eden Karabulut, “Bu belgeyi görünce tekrar tekrar acımızı yaşadık. Bizi rencide ettikleri için küçük düşürdükleri için bir kez daha yıkıldık. Hala acımız taze iken devletin bu dalgaya alma hallerinden de muzdaripiz. Benim öfkem istemediğimiz paranın zorla yatırılmış olmasına” dedi.

‘HAYIR’IN NEDENİ BİR DEĞİL, BİNDİR’

Paranın hesaplarında öylece durduğunu ve kesinlikle kullanmayacaklarını vurgulayan Karabulut, bu yapılana karşılık cevabını referandumda vereceğini söyledi. Sandığa gidip “Hayır” oyu kullanacağını ifade eden Karabulut, “Nedeni çoktur. Bir değil bindir. Nedeni patlayan bombalardır. Cizre’de, Sur’da katledilen gençlerdir. Yakılan, yıkılan evlerdir. ‘Vicdanlıyım ‘diyen herkesin de ‘Hayır’ demesi gerektiğini düşünüyorum. Evlatlarımızın katledilmemesi için ‘Hayır’ diyeceğim. Çocuklarımızı panzerlerin arkasında sürüklemesinler diye, bodrumlarda diri diri yakmasınlar diye ‘Hayır’ dememiz lazım” diye konuştu. (DİHABER)