SİİRT’TE 22 KİŞİ SERBEST

Siirt merkez ve Eruh ilçesinde 30 Mart’ta yapılan ev baskınlarında aralarında DBP ve HDP’li yöneticilerin de bulunduğu 33 kişi “Örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Eruh Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu kapsamda yürüttüğü soruşturma kapsamında 49 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmış, 49 kişiden 33’ü 30 Mart’ta, aranan 16 kişiden 8’i ise 31 Mart’ta yapılan baskınlarla “örgüt üyeliği” gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 22 kişi ifadeleri alındıktan sonra bugün serbest bırakıldı. Gözaltında bulunan 19 kişi ise İlçe Emniyet Müdürlüğünde tutulduğu öğrenildi.

Serbest bırakılan 22 kişiye Newroz’a katıldıkları ve mahalle komisyonlarına yönelik sorular sorulduğu öğrenildi.

Gözaltında olanların isimleri şöyle: DBP’li Eruh belediye meclis üyeleri Musa Baykara, İdris Yıldırım, Aziz Dayan, Salih Özer,DBP’li il genel meclis üyesi İdris İlhan, DBP Eruh ilçe eski başkanı Hüseyin Alan, DBP Eruh eski yöneticileri Tahir Tuğrul, Orhan Yıldırım, Tahsin Aksu ile Hasan Erdoğan, Bahattin Aksu, Faruk Demir, Emin Yıldız, İsmail Yıldız, Adnan Özkan, Zeki Algan, Gurbet Oktay, Derya Aksu, Özlem Aydın.

Serbest bırakılanların isimleri şöyle: HDP Eruh ilçe başkanvekili Senadin Timurtaş, HDP Eruh ilçe yöneticisi Gülcan Beştaş, DBP Eruh eski yöneticisi Fatma Özer, Remziye Küneş, Aynur Beştaş, Saadet Yıldız, Şakir Akan, Mahmut Oktay, Hakkı Çalepkolu, Hasan İnan, Sait Duman, Şefik Yıldız, Aziz İnan, Burhan Özer, Halit Ete, Taci Yıldız, Bişar Yıldız, Rızgar Aksu, Hasan Yıldız ,Engin Kılıç, Çetin Kılıç ve ismi öğrenilemeyen bir yurttaş.

BATMAN’DA 4 TUTUKLAMA

Batman’da 30 Mart’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez İlçe Eşbaşkanı Şerif Yağız, DBP İl Yöneticisi Gürgin Bilir ile Adnan Erdem ve İbrahim Biçecek isimli yurttaşlar, dün gece savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 4 kişi de “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklanarak Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

ADANA SYKP’YE OPERASYON

Adana’da bu sabah polis birçok adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Baskın yapılan evler didik didik aranıp eşyaları dağıtıldı. Evlerin aranması ardından çok sayıda Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar önce Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Adana Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldü.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Deniz Kürdoğlu, İbrahim Bademci, Ayberk Özdoğan.

Öte yandan evinde olmayan SYKP Adana İl Başkanı Mehmet Ali Gülşen’in evi polislerce kapısı kırılarak içeri girildi. Evde kimseyi bulamayan polis evdeki eşyaları dağıtıp kitap, hafıza kartı ve bilgisayara el koyduğu öğrenildi. (DİHABER)