‘Hasta tutsak İsmail Karataş’a özgürlük’

İHD İstanbul Şubesi, F Oturumu’nun 265.’sinde, sağ kalça kemiği kırılan, kemikleri iltihaplanan, bağırsaklarının 70 cm’lik bölümü alınan, karnında kapanmayan yaralar olan ve bacağını kaybetme riskiyle karşı karşıya olan hasta tutsak İsmail Karataş’ın serbest bırakılmasını istedi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Galatasaray Meydanı’nda F Oturumu’nun 265.’sini gerçekleştirdi. Bu hafta, hasta tutsak İsmail Karataş’ın serbest bırakılması talep edildi.

30 yaşında olan İsmail Karataş, üç yıldır Erzurum H Tipi Hapishanesi’nde tutuklu. Hapishaneye girmeden, 2009 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu vücudu ciddi hasar gören Karataş, beş kez ölüm riski taşıyan ameliyat geçirdi. Sağ kalça kemikleri kırılan, tedavisinin aksaması soncu kırık kemik parçaları iltihaplanan Karataş’ın, bağırsakları da zarar gördüğü için sürekli karın ağrısı çekiyor. Bağırsaklarının 70 cm’lik bölümü alınan Karataş’ın, karnında 8 cm’lik bir delik var, bu kapanmaz yaraların oluşmasına neden oluyor. Sağ bacağında sinir damarları kopan, üst taraftaki kemiği erimiş olan Karataş, sırtında oluşan ve göğüs kafesini sıkıştıran kamburluk nedeniyle nefes almakta zorlanıyor.

Şimdiye kadar yapılan tedaviler sonuç vermediği için doktorlar, böyle devam etmesi durumunda Karataş’ın bacağının kalça seviyesinden kesilebileceğini kaydetti.

Basın açıklamasını okuyan Emine Küçükbumin, Karataş’ın İHD’ye gönderdiği mektupta, yaşadığı tüm bu sağlık sorunları nedeniyle hapishane koşullarında yeterince beslenemediğini ve ihtiyaçlarını tek başına gideremediğini söylediğini kaydetti.

Küçükbumin, hapishane koşullarında kalması mümkün olmayan hasta tutsak İsmail Karataş’ın derhal serbest bırakılmasını ve tedavi koşullarının sağlanmasını istedi.

Geçtiğimiz hafta, hasta tutsak Mehmet Yıldızbakan’ın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Küçükbumin, AKP iktidarını hasta tutsaklara yönelik politikalarını değiştirmeye çağırdı.

Eylem, “İsmail Karataş serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atılmasının ardından sona erdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir