Referandumda artık son çeyreğe girildi. 16 gün sonra sandık başına gidecek olan insanlar, tercihlerini açık bir şekilde dile getirmekten çekiniyor. Emek alanında yaşanan sorunlar ve emekçilerin referanduma ilişkin tercihlerini öğrenmek için gittiğimiz Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSTİM) bu tablo ile karşılaştık.

Birçok insan, düşüncelerini açık açık söylemekten çekinirken, bazıları da, görüntülerinin alınmasından ve tercihlerinin sorulmasından duydukları rahatsızlığı ifade etti. Kameralar kapalıyken, “Ben Hayırcıyım” diyen ancak basına demeç vermekten çekinen çok sayıda kişi bunu, “Ben zaten tercihimi yapacağım sandıkta, ama bunu açık etmeye gerek yok. Ben hayır oyu kullanacağım. İçimden bu yaşananlara sayıp dökmek geliyor. Ama bunu nasıl yapayım, bunu yaparsam, Ankara’nın hiç bir yerinde iş bulamam” sözleriyle dile getiriyor. Bir başka emekçi de, “başını yakacak başkasını bulmadınız mı” diyerek tercihini açıklamasının kendisi açsından tehdit oluşturduğunu anlattı.

Ayrıca Hayır oyu kullanacağını belirten bir emekçi ise, “Ben bunu basınla paylaşamam aman aman beni çekmeyin, ben memurum ama mecbur ikinci bir iş yapmak zorundayım. Beni böyle görürlerse memurluktan atarlar” diyerek duyduğu endişeyi dile getirdi.

Evetçiler ise son derece rahat ve görüşlerini açık açık dile getiriyorlar. Kimileri Rabia işareti yaparken, “Neden evet diyorsunuz” sorusuna da, “Ülkemiz tehdit altında, o yüzden evet diyoruz” sözleriyle aslında referandumun içeriğine girmeden cevap veriyorlar. (DİHABER)