HDK-A: “Avrupa’da yaşayan halklarımıza çağrımızdır!”

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından yapılan yeni bir açıklamayla, Avrupa’daki seçmenlere seçime gitme ve “Hayır” oyu kullanma çağrısı yapıldı. Açıklamada “HDK-A olarak tüm Türkiyeli Göçmenleri, çocuklarımızın ve torunlarımızın emanetini sahiplenmeye, onlara yaşanılır bir Türkiye ve yaşanılır bir dünyayı birlikte armağan etmeye davet ediyor, güçlü bir ‘HAYIR’ çıkışıyla Avrupa’dan Türkiye’ ye ses olalım, çığlık olalım diyoruz…” dendi.

 

HDK-A tarfından yapılan açıklama şöyle:

“Avrupa’da yaşayan halklarımıza çağrımızdır!”

Avrupa’ da yaşayan üç milyon Türkiyeli seçmeniz. Yıllardır ekmek ve gelecek kavgası içinde olduğumuz bu yaşlı ve yorgun kıtadan ülkemizi izliyor, gelişmeleri takip ediyoruz.

Önemli siyasal gelişmelerin yaşandığı günümüz dünyasının tersine Türkiye’ de olumsuz gelişmelerin yaşanıyor olması biz göçmenleri ve ülkede yaşayan halklarımızı olduğundan fazlasıyla ilgilendirmektedir.

16 Nisan referandumu için bir kez daha sandık başına gidiyoruz.Yıllar yılıdır daha adil, daha demokratik ve daha mutlu olabileceğimiz bir ülke için seçmen olmanın duyarlılığıyla hareket edip, siyasal tercih ve eğilimlerimiz doğrultusunda oylarımızı kullandık. Bugün çok daha duyarlı olmamız gereken bir süreci yaşamaktayız. 16 Nisan referandumu sıradan bir seçim değildir. Dört yılda bir seçeceğimiz milletvekili seçimi hiç değildir. Ülkemizin çoklu kimlik ve kültürlerinin hep birlikte adil, eşitlikçi ve demokratik bir yaşamı başarıp başaramayacağımızın kararını vereceğimiz bir seçim karakterindedir. Hep birlikte eşit haklar sahibi vatandaşlar olmanın huzuru ve mutluluğuna mı? Yoksa seksen milyon bir yana, tek kişi bir yana diyerek geleceğimizi ve kaderimizi tek kişiye mi emanet edeceğizimizin kararını vereceğimiz bir özelliğe sahiptir 16 Nisan.

Dünyada tek kişiye dayalı rejimlerin bir bir yıkıldığı, yerine daha demokratik siyasal sistemlerin yerleşmeye başladığı bu süreçte referandumda “Evet” demek demokrasiye, hak, hukuk ve adalete sırtımızı çevirmemiz demek olacaktır. Elbette ki hepimizin kendine göre ” HAYIR” gerekçesi vardır. Bu işin doğası gereğidir. Her kesin kendisine göre “HAYIR” lar toplamı olan adalet, hak, özgürlük ve demokrasi bizi birleştiren temel özellikler olmaktadır. İnsan olmanın, vicdan sahibi kişiler olmanın bu asgari müştereklerinde yan yana gelmemiz ve “HAYIR” da buluşmamız faşizmi engelleyebilir, tek adam diktatörlüğü yerine katılımcı demokrasinin yolunu aralayabiliriz. Bu nedenle 16 Nisan referandumu hayati önemdedir. Vereceğimiz kararla ya yüz yılı daha kaybedeceğiz, ya da hep birlikte güneşli günlerde barış ve sevgi şarkılarını söyleyeceğiz.

HDK-A olarak tüm Türkiyeli Göçmenleri, çocuklarımızın ve torunlarımızın emanetini sahiplenmeye, onlara yaşanılır bir Türkiye ve yaşanılır bir dünyayı birlikte armağan etmeye davet ediyor, güçlü bir “HAYIR” çıkışıyla Avrupa’dan Türkiye’ ye ses olalım, çığlık olalım diyoruz…

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir